LIGA ZIMBRILOR – CS Minaur s-a împiedicat la Turda, în etapa a 17-a

CS Minaur a suferit prima înfrângere din acest an, în etapa a 17-a a Ligii Zimbrilor. Băimărenii nu au fost departe de un rezultat bun, dar au cedat spre final în meciul jucat în deplasare, în compania echipei AHC Potaissa Tuda.

În prima repriză gazdele au fost în permanență la conducere, dar au intrat la pauză cu un avantaj de un singur gol. Începutul părții a doua a meciului a aparținut băimărenilor ,care în min. 38 conduceau cu trei goluri (22-25). Minaur s-a aflat în avantaj până în min. 52 (30-31), după care nu a mai înscris deloc, în timp ce adversarii au făcut-o de trei ori și au obținut victoria.

Din păcate azi, portarii echipei CS Minaur au prins o zi foarte slabă, Terekhov și Al Khafadji au apărat, împreună, doar trei mingi. O altă cauză a înfrângerii suferite este subțirimea lotului echipei băimărene. Din cauza accidentărilor, doar 13 jucători au fost trecuți pe foaia de arbitraj, din care au jucat doar unsprezece (V. Pop și Ardelean nu au fost folosiți deloc).

AHC Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare 33-31 (19-18)

Potaissa: Popescu (2 intervenții, a apărat un 7m), Șelaru (3 intervenții) – Pințoiu 4/5, Madrigal, Thalmaier 0/1, Kbilashvili 2/4, Talas 4/4, C. Ghiță 13 (3 din 7m)/16, R. Lazăr, Vereș 1/2, Orae 2/3, Vojvodic 2/2, D. Pop, Naal 4/5, Hanțaru 2/3. Antrenori Horațiu Gal, Ionuț Ștef.

CS Minaur: Terekhov (1 intervenție), Al Khafadji (2 intervenții) – Nagy 3/3, Botea 8/14, Vujovic 0/1, Cumpănici 5/8, Kotrc 6/7, Kozakevych 4 (3 din 7m)/6, E. Pop 0/1, Mollino Da Silva 3/5, Fotache 2/3. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș.

Au arbitrat: N. Costache (București) și A. Vasile (Ploiești). Observator: D. Manea (București).

Aruncări de la 7 metri: 3-4, transformate 3-3. A ratat: Kozakevych. Minute de eliminare: 6-4.