Connect with us

SPORT

AVANCRONICĂ – Dinamo-CSM Constanța este derby-ul etapei a 11-a a Ligii Zimbrilor. Minaur are meci greu la Focșani

Publicat cu

pe

În timp ce Liga Florilor este întreruptă ca urmare a participării naționalei României la Campionatul European, Liga Zimbrilor continuă cu meciurile etapei a 11-a.

Prologul etapei se dispută azi, 10 noiembrie

– Steaua – CSM Oradea (ora 15);

Partida va fi arbitrată de D. Basso și F. Tofan (Galați). Având ca adversar ultima clasată, echipă care a pierdut toate meciurile disputate, Steaua n-ar trebui să rateze victoria, mai ales că are nevoie de puncte pentru a menține contactul cu echipele aflate pe podium.

Vineri, 11 noiembrie, sunt programate trei partide

– Dinamo București – CSM Constanța (ora 17.30, Pro Arena);

Derby-ul rundei va fi arbitrat de C. Belean (Târgu Mureș) și Șt. Hendrea (Baia Mare). Echipa campioană a obținut victorii pe linie până acum în Liga Zimbrilor, având un lot suficient de valoros și numeros pentru a face față cu brio atât în Champions League, cât și în campionat, și pornește, evident, cu prima șansă în fața dobrogenilor. Constănțenii vin în capitală după semieșecul surprinzător suferit în etapa precedentă acasă cu HC Buzău (31-31).

– AHC Potaissa Turda – CSU din Suceava (ora 17);

Partida va fi arbitrată de A. Manafu (București) și D. Pavel (Buzău). Una dintre principalele protagoniste ale ultimelor ediții de campionat, Potaissa are, cel puțin până acum, un sezon mai puțin reușit situându-se la mijlocul clasamentului. Turdenii au avantajul terenului propriu, dar vor avea ca adversar o echipă incomodă care a reușit în prima etapă să învingă pe Minaur în deplasare, cu 30-28.

– CSM Odorheiu Secuiesc – CSM București (ora 18);

Întâlnirea va fi arbitrată de V. Dragut și M. Drăghici (Vrancea). Oaspeții pornesc ca favoriți în acest joc. Chiar dacă echipa de fete este prioritară la CSM București, formația masculină, care beneficiază de un buget mult mai mic, se descurcă bine în acest sezon și este în apropierea podiumului. Meciul nu va fi chiar o formalitate pentru echipa antrenată de Eliodor Voica. Harghitenii au dovedit o creștere de formă în ultimele două etape, fapt confirmat de victoria obținută acasă cu CSM Oradea (37-27) și jocul bun făcut în deplasare cu Minaur (27-32).

Două partide se vor disputa sâmbătă, 12 noiembrie

– CSM Focșani – CS Minaur Baia Mare (ora 17.30, Pro Arena);

Jocul va fi condus de C. Gorina și F. Melencu (Craiova). Meciul dintre ocupantele locurilor 4 și 3 se anunță a fi unul echilibrat. Chiar dacă au în acest sezon procentaj maxim la meciurile jucate în deplasare, partida de la Focșani este una foarte dificilă pentru băimăreni. Gazdele n-au cedat până acum niciun punct acasă și joacă de fiecare dată cu sala plină, presiunea fiind foarte mare pe echipele oaspete.

– HC Buzău 2012 – CSM Bacău (ora 18);

Partida va fi arbitrată de I. Ghiță și S. Topliceanu (Constanța). Cele două formații moldovene sunt vecine de clasament, având același număr de puncte, buzoienii având ca atu în acest meci avantajul terenului propriu.

Ultimul meci al etapei este programat duminică, 13 noiembrie

– SCM Politehnica Timișoara – CSM Vaslui (ora 16).

Meciul va fi arbitrat de A. Drăgănescu (Târgu Jiu) și F. Rădulescu (Drobeta Turnu Severin). Situate în partea inferioară a clasamentului, ambele formații încearcă să adune cât mai multe puncte pentru a scăpa de emoțiile participării la barajul pentru menținerea în Liga Zimbrilor sau chiar de o nedorită retrogradare directă.

Clasament

Pos.EchipaJucVEPGMGPGDifVAEAVDEDPtsAPtsDPts
1CS Dinamo București9900339260794050121527
2CSM Constanta1081129425737513016925
3CS Minaur Baia Mare10802303269344040121224
4CSM Focșani 20071071228428224031121022
5CSM București1070329727918601018321
6CSA Steaua București951325623818203161016
7AHC Potaissa Turda10415280276420216713
8ACS HC Buzău 201210415293294-130119413
9CSM Bacău10415283295-12311010313
10CSU din Suceava10325308312-422108311
11SCM Politehnica Timișoara10307279309-302010639
12CSM Vaslui10208281315-341010336
13CSM Odorheiul Secuiesc10109278341-631000303
14CSM Oradea100010278326-480000000

foto Facebook CSM Focșani 2007 oficial

 

Print Friendly, PDF & Email

Actualitate