CM RUGBY – Italia a obţinut a doua victorie consecutivă la Cupa Mondială 2023

Selecţionata Italiei a învins cu scorul de 38-17 echipa Uruguayului, miercuri, la Nisa, într-o partidă din cadrul Grupei A a Cupei Mondiale de rugby din Franţa.

Italienii au înscris cinci eseuri, prin Lorenzo Pani (7), Michele Lamaro (46), Montanna Ioane (52), Lorenzo Cannone (56) şi Juan Ignacio Brex (61).

Sud-americanii au condus la pauză cu 17-7, după ce au reuşit două eseuri pe parcursul primei reprize, unul de penalitate (27) şi altul prin Nicolas Freitas (37), dar s-au prăbuşit în partea secundă a jocului de pe Coasta de Azur.

Aceasta este a doua victorie consecutivă cu bonus ofensiv obţinută de Italia de la debutul competiţiei, după cea din partida cu Namibia (52-8).

Graţie acestui nou succes, „La Nazionale” a urcat provizoriu pe prima poziţie în clasamentul Grupei A, cu 10 puncte, devansând Franţa (8 puncte), care va înfrunta joi Namibia la Marsilia.