CUPA ROMÂNIEI – Gloria Bistrița a eliminat din competiție pe CS Minaur

Cel mai tare meci din turul I al Cupei României la handbal feminin s-a desfășurat azi în noua sală din Bistrița, arhiplină la acest joc. Gazdele și-au confirmat statutul de favorite și s-au impus meritat. Oaspetele, la care nu a jucat căpitanul Ana Marie Tănasie, au încercat să-și depășească condiția de echipă de mijlocul clasamentului în acest sezon al Ligii Florilor și au menținut meciul echilibrat timp de 40 de minute, după care valoarea superioară a lotului echipei Gloria Bistrița și-a spus cuvântul.

Gloria Bistrița – CS Minaur Baia Mare 28-23 (13-12)

Gloria: Dumanska, De Arruda – Dincă 4 goluri/5 aruncări, Posavec 2/2, Pristăviță 2/2, Tamires 2 (1 din 7m)/4, Chintoan 2/2, Laslo 3/4, Bazaliu 6/11, Nikolic, Zulic 3/5, Kpodar 1/3, Seraficeanu 3/5, Terec (Geiger) 0/1, Striukova, Marcu. Antrenori: Horațiu Pașca, Marius Novanc și Mihaela Ciobanu.

Minaur: Pandzic, Enache, Ugran – Ukic, Vukajlovic, Kerekes 0/1, Vujovic 5 (3 din 7m)/8, Tudor 0/3, Zych, Popescu 4/6, Țîrle 1/1, Cavlovic, Cazanga 6 (4 din 7m)/7, Borș 3/3, A. Popa 4/6, Mițicuș. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu și Daniel Apostu.

Aruncări de la 7 metri: 4-9, transformate 1-7. Au ratat: Tamires 2, Zulic/Vujovic, A. Popa. Minute de eliminare: 14-12.