EGALATE ÎN ULTIMA SECUNDĂ – Fetele de la Minaur au remizat cu MKS Zaglebie Lubin, dar păstrează șanse de calificare în sferturile EHF European League

Dezamăgire maximă pentru handbalistele de la CS Minaur, la finalul partidei jucată azi în deplasare cu MKS Zaglebie Lubin, în grupa B din EHF European League. După un joc echilibrat în care, totuși, au făcut multe greșeli neforțate în atac, băimărencele au scăpat victoria printre degete.

Având avantaj de un gol (23-22), Minaur a avut atacul în ultimul minut, dar Cristina Laslo s-a grăbit și a aruncat slab spre poarta gazdelor când mai erau doar 14 secunde până la final. Astfel, polonezele au avut ultimul atac și au egalat în ultima secundă, când Gorna înscris în vinclul porții apărate de Cristina Enache.

Chiar dacă au ratat victoria azi, băimărencele se pot califica în sferturile competiției, dar trebuie să învingă în ultima etapă, sâmbăta viitoare, pe teren propriu, pe Bietigheim (Germania), lidera grupei B, echipă care a obținut până acum cinci victorii, din tot atâtea posibile, în condițiile în care, foarte probabil, Les Nepunes de Nantes va câștiga acasă cu MKS Zaglebie Lubin.

MKS Zaglebie Lubin – CS Minaur 23-23 (12-12)

MKS Zaglebie Lubin: Maliczkiewicz (11 intervenții), Waz (1) – Labuda 3, Grzyb 2, Hartman 1, Gorna 7 (2 din 7m), Milek, Zawistowska 3, Kochaniak-Sala 2 (1 din 7m), Machado 3, Noga 2, Malicziewicz. Antrenori: Bozena Karkut și Rafal Gasecki.

CS Minaur: Pandzic (11 intervenții), Enache (2) – Lavko 6, Burlachenko 4, Severin 1, David, Cioca, Tănasie, Kerekes 1, De Souza, Laslo 6 (1 din 7m), Petruș 1, Zych, Țîrle, Polocoșer 2. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu.