EHF EUROPEAN CUP – CS Minaur a pierdut la Pancevo, dar s-a calificat în optimi

Calificare logică obținută de CS Minaur în optimile EHF European Cup la handbal masculin, în dauna echipei sârbe RK Dinamo Pancevo, avantajul de zece goluri (33-23) obținut în partida tur jucată în Baia Mare dovedindu-se hotărâtor.

Meciul nu a început bine pentru CS Minaur, în minutul 8 gazdele reușind să recupereze deja jumătate din handicapul de la meciul tur (6-1). Băimărenii au reușit în continuare să echilibreze jocul și, chiar dacă nu au putut întoarce rezultatul, nu au avut emoții cu adevărat în privința calificării. Partida a fost una cu o viteză scăzută de joc, dar importantă este până la urmă accederea în optimile competiției, o performanță bună dacă ținem cont că Minaur are restanțe financiare mari față de jucători.

RK Dinamo Pancevo – CS Minaur Baia Mare 29-25 (16-14)

Dinamo Pancevo: Cirovic (10 intervenții), Marjanovic (5 intervenții) – Trabelsi 9/13, Ilic 4/9, Bogdanovic 3/3, Perovic 3/6, Kostadinovic 3/5, Ostojic 2/4, Pavlovic 2/3, Dornyei 1/2, Stamenkovic, Celica 1/1, Novakovic, Cabrilo 1/1, Jedimirovic 0/1, Grozdanic. Oficiali: Nikola Janevski, Dragan Markovic, Ivan Distol.

CS Minaur: Terekhov (10 intervenții), Al Khafadji (5 intervenții) – Kotrc 5 (1 din 7m)/6, Botea 5/6, Vujovic 3 (1 din 7m)/10, Ivanovic 3/4, Cip 3/4, Fotache 1/2, Mollino Da Silva 2/6, Cumpănici 1/6, Nagy 0/2, E. Pop 0/1, L. Sabou 2 (din 7m)/3, Chiș, V. Pop 0/1, Ardelean. Oficiali: Adi Popovici, Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Raul Nistor.

Au arbitrat: Ante Mikelic și Peter Paradina (Croația).

Aruncări de la 7 metri: 0-5, transformate 0-4. A ratat Vujovic. Minute de eliminare: 2-0. Bogdanovic (Pancevo) a văzut în min. 17 direct cartonașul roșu pentru un fault dur comis asupra lui Kotrc.