EURO 2024 – Anglia s-a calificat dramatic în finala contra Spaniei

Anglia s-a calificat aseară în a doua finală consecutivă de Campionat European, după o victorie obținută în extremis în fața Olandei, echipa care a eliminat în optimi România la EURO 2024.

Partida disputată la Dortmund a fost extrem de spectaculoasă, mai ales prima repriză, și a fost decisă în prelungiri prin golul marcat de Ollie Watkins.

În finala de duminică (ora 22), de la Berlin, Anglia va înfrunta Spania.

Olanda – Anglia 1-2 (1-1). Au marcat: Xavi Simons (7), respectiv Harry Kane (18 – penalty), Ollie Watkins (90+1).

Olanda: 1. Bart Verbruggen – 22. Denzel Dumfries (21. Joshua Zirkzee, 90+3), 6. Stefan de Vrij, 4. Virgil van Dijk (căpitan), 5. Nathan Ake – 24. Jerdy Schouten, 7. Xavi Simons (19. Brian Brobbey, 90+3), 14. Tijani Reijnders – 18. Donyell Malen (9. Wout Weghorst, 46), 10. Memphis Depay (16. Joey Veerman, 35), 11. Cody Gakpo. Selecţioner: Ronald Koeman.

Anglia: 1. Jordan Pickford – 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Marc Guehi – 7. Bukayo Saka (14. Ezri Konsa, 90+3), 26. Kobbie Mainoo (16. Conor Gallagher, 90+3), 4. Declan Rice, 12. Kieran Trippier (3. Luke Shaw, 46) – 11. Phil Foden (24. Cole Palmer, 80), 10. Jude Bellingham – 9. Harry Kane (căpitan; 19. Ollie Watkins, 81). Selecţioner: Gareth Southgate.