EURO 2024 – Anglia și Olanda, ultimele două semifinaliste. Zece autogoluri marcate la Campionatul European

Anglia și Olanda completează careul de ași de la EURO 2024, din care mai fac parte Spania și Franța, după ce s-au calificat ieri în această fază a competiției.

Anglia a avut nevoie de prelungiri și lovituri de departajare pentru a trece de Elveția, una dintre revelațiile turneului. În min. 117 Xherdan Shaqiri (Eleveția) a avut șansa istorică de a-și duce echipa în semifinale, dar mingea trimisă de el direct din corner a lovit vinclul porții lui Pickford. Portarul lui Everton a fost eroul Angliei apărând penalty-ul executat de Akanji la loviturile de departajare.

Olanda, echipa care a eliminat România în optimi, a învins Turcia la capătul unui meci extrem de spectaculos. Turcii au deschis scorul și au încheiat jocul cu un asediu la poarta olandezilor, dar n-au reușit să ducă jocul în prelungiri. Mert Muldur (Turcia) a marcat zecelea autogol de al acest turneu final.

Anglia – Elveţia 5-3 (0-0, 1-1, 1-1), după prelungiri și lovituri de departajare. Au marcat în timpul regulamentar: Bukayo Saka (80), respectiv Breel Embolo (75). Au executat loviturile de departajare: Cole Palmer 1-0 (gol), Manuel Akanji 1-0 (ratare – apără Jordan Pickford), Jude Bellingham 2-0 (gol), Fabian Schaer 2-1 (gol), Bukayo Saka 3-1 (gol), Xherdan Shaqiri 3-2 (gol), Ivan Toney 4-2 (gol), Zeki Amdouni 4-3 (gol), Trent Alexander-Arnold 5-3 (gol).

Anglia: 1. Jordan Pickford – 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 14. Ezri Konsa (24. Cole Palmer, 78) – 7. Bukayo Saka, 26. Kobbie Mainoo (3. Luke Shaw, 78), 4. Declan Rice, 12. Kieran Trippier (21. Eberechi Eze, 78) – 10. Jude Bellingham, 11. Phil Foden (8. Trent Alexander-Arnold, 115) – 9. Harry Kane (căpitan; 17. Ivan Toney, 109). Selecţioner: Gareth Southgate.

Elveţia: 1. Yann Sommer – 22. Fabian Schaer, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez – 26. Fabian Rieder (3. Silvan Widmer, 64), 8. Remo Freuler (16. Vincent Sierro, 118), 10. Granit Xhaka (căpitan), 20. Michel Aebischer (25. Zeki Amdouni, 118) – 19. Dan Ndoye (6. Denis Zakaria, 98), 7. Breel Embolo (23. Xherdan Shaqiri, 109), 17. Ruben Vargas (14. Steven Zuber, 64). Selecţioner: Murat Yakin.

Olanda – Turcia 2-1 (0-1). Au marcat: Stefan de Vrij (70), Mert Muldur (76, autogol), respectiv Samet Akaydin (35).

Olanda: 1. Bart Verbruggen – 22. Denzel Dumfries, 6. Stefan de Vrij, 4. Virgil van Dijk (căpitan), 5. Nathan Ake (15. Micky van de Ven, 73) – 24. Jerdy Schouten, 7. Xavi Simons (21. Joshua Zirkzee, 87), 14. Tijani Reijnders (16. Joey Veerman, 73) – 25. Steven Bergwijn (9. Wout Weghorst, 46), 10. Memphis Depay (12. Jeremie Frimpong, 87), 11. Cody Gakpo. Selecţioner: Ronald Koeman.

Turcia: 1. Mert Gunok – 18. Mert Muldur (2. Zeki Celik, 82), 22. Kaan Ayhan (24. Semih Kilicsoy, 89), 4. Samet Akaydin (9. Cenk Tosun, 82), 14. Abdulkerim Bardakci, 20. Ferdi Kadioglu – 21. Bariş Alper Yilmaz, 15. Salih Ozcan (5. Okay Yokuşlu, 77), 10. Hakan Calhanoglu (căpitan), 19. Kenan Yildiz (7. Kerem Akturkoglu, 77) – 8. Arda Guler. Selecţioner: Vincenzo Montella.

EURO 2024 sferturi de finală

Spania – Germania 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri
Portugalia – Franța 3-5 (0-0, 0-0, 0-0), după prelungiri și lovituri de departajare

Anglia – Elveția 5-3 (0-0, 1-1, 1-1), după prelungiri și lovituri de departajare
Olanda – Turcia 2-1 (0-1)