Fotbal

EUROPA LEAGUE – FCSB învinge în inferioritate numerică PAOK Salonic, în deplasare, și are maximum de puncte

Publicat cu

pe

FCSB a obținut a doua victorie consecutivă în actuala ediție a Europa League. După succesul, cu 4-1, de pe teren propriu cu RFS (Letonia), campioana României a câștigat și partida jucată în deplasare cu PAOK Salonic (Grecia), prin golul marcat în prelungirile primei reprize de Daniel Bârligea.

FCSB a jucat aproape o repriză în inferioritate numerică, după ce Darius Olaru a văzut ușor cele de-al doilea cartonaș galben, iar omul meciului a fost portarul Ștefan Târnovanu într-un joc dominat de echipa antrenată de Răzvan Lucescu. Mihai Lixandru s-a accidentat grav la finalul primei reprize și a părăsit terenul.

PAOK Salonic – FCSB 0-1 (0-1). A marcat: Daniel Bîrligea (45+8).

PAOK: 42. Dominik Kotarski – 23. Joan Sastre (14. Andrija Zivkovic, 70), 16. Tomasz Kedziora, 5. Ioannis Michailidis, 21. Abdul Rahman Baba – 2. Mady Camara (8. Tiemoue Bakayoko, 69), 27. Magomed Ozdoev (22. Stefan Schwab, 73) – 77. Kiril Despodov (47. Shola Shoretire, 83), 7. Giannis Konstantelias, 11. Taison (căpitan) – 9. Fedor Cealov (34. Tarik Tissoudali, 70). Antrenor: Răzvan Lucescu.

FCSB: 32. Ştefan Târnovanu – 2. Valentin Creţu, 5. Joyskim Dawa, 17. Mihai Popescu, 33. Risto Radunovic – 8. Adrian Şut, 16. Mihai Lixandru (18. Malcom Edjouma, 45+6) – 25. Alexandru Băluţă (11. David Miculescu, 46), 27. Darius Olaru (căpitan), 7. Florin Tănase (10. Octavian Popescu, 65) – 9. Daniel Bîrligea (42. Baba Alhassan, 78). Antrenor: Elias Charalambous.

FCSB va mai juca în continuare cu Glasgow Rangers (24 octombrie, în deplasare), FC Midtjylland (7 noiembrie, acasă), Olympiakos Pireu (28 noiembrie, acasă), Hoffenheim (12 decembrie, în deplasare), Qarabag (23 ianuarie, în deplasare) şi Manchester United (30 ianuarie, acasă).