FINAL ÎNCINS – CS Minaur câștigă la limită derby-ul cu CSM Constanța

După meciurile cu HC Buzău și Potaissa Turda, CS Minaur a dat suporterilor emoții până în ultima secundă și în partida de pe teren propriu cu CSM Constanța, disputată azi în etapa a șasea a Ligii Zimbrilor. Așa cum era de așteptat, meciul a fost echilibrat și rezultatul a stat sub semnul întrebării până la final.

Minaur a avut un prim sfert de oră excelent, în care s-a apărat foarte bine și în min. 15 conducea cu 9-5. Oaspeții au echilibrat în continuare meciul, au egalat în min. 23 (10-10) și băimărenii au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri (15-13). Debutul reprizei a doua a fost, însă, foarte slab pentru echipa gazdă, care timp de opt minute nu au marcat și a încasat cinci goluri (15-18, min. 38). În continuare rolurile s-au inversat și Minaur a marcat de cinci ori, fără să primească gol (20-18, min. 44). Apoi, s-a mers cap la cap până la final.

Momentul psihologic al jocului s-a consumat în min. 57 și 7 secunde când Călin Căbuț, fostul căpitan al echipei Minaur, a exagerat cu protestele la adresa arbitrilor, după ce fusese faultat de Fotache, și a fost eliminat pentru două minute. Al. Andrei a transformat aruncarea de la 7 metri acordată oaspeților (24-25, min. 57 și 12 secunde), dar în continuarea Minaur a marcat de două ori prin Vujovic și Kotrc (cu poarta goală pe contraatac), suficient pentru a câștiga meciul. Constanța a avut ultimul atac și George Buricea a solicitat time out când mai erau 4 secunde. Oaspeții au obținut o aruncare de la nouă metri în ultima secundă, dar Aliokhin a trimis mingea în zidul băimărean.

Remarcații partidei: Terekhov, Nagy, Vujovic, Botea, Ivanovic / Nistor, Al. Andrei, Căbuț, Susanu

CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța 26-25 (15-13)

CS Minaur: Terekhov (10 intervenții), Al Khafadji – Nagy 3/3, Botea 4 (2 din 7m)/5, Vujovic 3/5, Cumpănici 0/1, Kotrc 5/9, Kozakevych 2/5, Ivanovic 3/4, Ratkovic 1/1, E. Pop, Vujic 2/3, Da Silva 3/5, Fotache 0/2, L. Sabou, Ardelean. Antrenor: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș.

CSM Constanța: D. Vasile (5 intervenții), Rusu – Nistor 3/3, Al. Andrei 4 (3 din 7m)/3, Chikovani 1/1, G. Ilie 0/1, Aliokhin 5/13, Drăgan 1/3, L. Caba, Nikolic 1/1, Vegar, Stankovic, Ravnic 1/2, Komogorov 3/7, Sausanu 2/2. Antrenori: George Buricea, Ionuț Pușcașu.

Aruncări de la 7 metri: 2-3, transformate 2-3. Minute de eliminare: 6-14. În min. 25, Ratkovic (CS Minaur) a văzut cartonașul roșu și pe cel albastru pentru un fault dur.