FOTBAL – Anglia a pierdut pe Wembley în faţa Greciei, în Liga Naţiunilor

Anglia a fost învinsă de Grecia cu 2-1 pe Wembley, în Liga Națiunilor, după ce Vangelis Pavlidis a marcat de două ori (49, 90+4). Jude Bellingham egalase temporar pentru gazde (88).

Franța, fără Mbappe și Griezmann, a învins Israelul cu 4-1, prin golurile lui Camavinga, Nkunku, Guendouzi și Barcola. Italia a remizat 2-2 cu Belgia, jucând o repriză în 10 oameni. Cambiaso și Retegui au marcat pentru italieni, iar De Cuyper și Trossard pentru belgieni.

Norvegia a învins Slovenia cu 3-0 (Haaland și Soerloth marcatori), iar Austria a surclasat Kazahstan cu 4-0.

În Liga C, Macedonia de Nord a câștigat 3-0 în Letonia, cu Alimi (Sepsi OSK) titular, iar Armenia a remizat 2-2 cu Insulele Feroe. Moldova a învins Andorra cu 2-0, Cojocaru (Oțelul) marcând în prelungiri.

Liga Națiunilor 2024/25 va influența direct calificările europene la CM 2026, cu patru locuri decise prin play-off-uri.