FOTBAL – Qatarul a câştigat al doilea titlu său consecutiv de campioană a Asiei

Echipa națională a Qatarului a reușit să câștige Cupa Asiei pe Națiuni la fotbal pentru a doua oară consecutiv, învingând formația Iordaniei cu scorul de 3-1 (1-0) în finala găzduită de Lusail Stadium din Doha.

Antrenată de spaniolul Tintin Marquez, echipa Qatarului a obținut victoria prin hat-trick-ul marcat de Akram Afif, toate golurile fiind înscrise din penalty-uri (la minutele 22, 73 și 90+5). Singurul gol al Iordaniei, care a fost revelația competiției desfășurate în Qatar, a fost marcat de Yazan Al-Naimat (minutul 67).

Cu golurile sale din finală, Afif a devenit golgheterul turneului, acumulând un total de 8 goluri.

Meciul final al Cupei Asiei s-a desfășurat în fața a 86.492 de spectatori, avându-i printre aceștia pe șeicul Tamim bin Hamad al-Thani, conducătorul statului, și pe președintele FIFA, Gianni Infantino.

Inițial, Cupa Asiei trebuia să aibă loc anul trecut, în China, însă din cauza pandemiei de Covid-19, China a renunțat la organizare în 2022, iar Qatarul a fost desemnată gazdă în locul său.