JO PARIS 2024 – Al 91-lea sportiv român calificat este o atletă originară din Kenya

Atleta Stella Rutto, născută în Kenya, a reușit aseară la Campionatele Europene de Atletism de la Roma să îndeplinească baremul olimpic în proba de 3000 m obstacole. Eleva lui Carol Șanta a terminat proba pe locul 4, cu timpul de 9:22,36 min, record personal și barem olimpic îndeplinit.
„Cursa a avut o istorie aparte, pentru că oficialii au descalifica-o inițial pe câștigătoare, franțuzoaica Alice Finot. În acele condiții, pentru o scurtă perioadă de timp, Stella Rutto a fost în posesia medaliei de bronz, iar pentru o jumătate de oră atleta de la CS Dinamo s-a bucurat de performanță.
Delegația Franței a depus contestație, și la ora 23.38, clasamentul a fost schimbat, Finot, lider european al probei, a fost repusă în poziție de aur. Gesa Krause (Germania) a luat argint și Elizabeth Bird (Marea Britanie) a câștigat bronzul”, informează COSR.
România are în acest moment 91 de sportivi calificați la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris.