LIGA FLORILOR – CS Minaur pierde la Brașov, după ce a primit 9 goluri consecutive pe final de meci!

Etapa a 16-a a Ligii Florilor a consemnat o nouă înfrângere pentru CS Minaur, la capătul unui joc pe care ar fi putut foarte bine să-l câștige. O cădere inexplicabilă și impardonabilă pe final de meci a făcut, însă, ca băimărencele să se întoarcă acasă cu mâna goală.

Prima repriză a fost la discreția gazdelor care au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, după ce în min. 17 au condus cu 11-6. CS Minaur a reușit să întoarcă rezultatul după pauză, pe baza unui joc foarte bun și în minutul 45 tabela de marcaj arăta scorul 18-23! Din păcate, din acel moment „s-a rupt filmul” pentru oaspetele. Brașovencele au reușit să marcheze nouă (9) goluri, fără să mai primească niciunul, astfel că în min. 57 conduceau cu 27-23. Până la final diferența a devenit minimă, dar, ceea ce este important, punctele au rămas la Brașov.

CSM Corona Brașov – CS Minaur Baia Mare 28-27 (16-14)

Corona: Anica Gudelj (13 intervenții, a apărat 2 de 7m), Raluca Rădoi (2 intervenții, a apărat un 7m) – Matea Pletikosic 1/6, Ana-Maria Văcariu, Elena Bianca Voica, Alexandra Gabriela Dumitrascu, Macarena Gandulfo, Ana Maria Berbece 3/5, Alisia Lorena Boiciuc 3 (2 din 7m)/6, Fie Woller 2/4, Laura Lasm 2/6, Patricia Valentina Moraru, Azenaide Carlos Jose 3/6, Natalia Mafiela Fonseca 2/2, Stefania Lazar 6/8, Bobana Klikovac 6/9. Antrenori: Elena Ciobotariu, Iulian Stamate, Gică Anton.

CS Minaur: Amra Pandzic (13 intervenții, a apărat un 7m), Cristina Mihiș (4 intervenții – Aleksandra Vukajlovic 1/2, Ana Maria Tănasie 1/2, Eva Kerekes 0/1, Sanja Vujovic 1/2, Maria Andreea Ianăși 3/3, Maria Gomes da Costa 2/2, Luciana Popescu 0/1, Andreea Țîrle, Sorina Brîndușa, Magda Cazanga 0/3, Amalia Terciu, Oana Borș 4/5, Alba Chiara Spugnini Santome 12 (5 din 7m)/14, Katarina Pavlovic 3/11. Antrenori: Andrei Popescu, Daniel Apostu

Arbitri: Ionuț Ifrim și Ovidiu Ilisei (Neamț). Observator FRH: Viorel Dobre (București).

Aruncări de la 7m: 3-8, transformate 2-5. Au ratat Boiciuc/ Vujovic, L. Popescu, Spugnini. Minute de eliminare: 4-8.