LIGA ZIMBRILOR – CS Minaur a dat lovitura la Constanța și a urcat pe locul 2!

Victorie imensă obținută de CS Minaur în derby-ul etapei a 17-a a Ligii Zimbrilor. Băimărenii au învins în deplasare pe CSM Constanța și cele două echipe au făcut rocada pe podium.

Prima repriză a fost una de excepție pentru oaspeți. Cu portarul Barna Buzogany în formă și cu Călin Căbuț marcator și dirijor eficient în ofensivă, băimărenii nu au irosit decât două atacuri și au intrat la pauză cu un avantaj de șapte goluri (11-18). Repriza a doua a început în aceeași notă și în min. 35 tabela de marcaj arăta un scor neverosimil, 12-22. A urmat apoi o perioadă mai slabă a băimărenilor care au pierdut ușor câteva mingi în atac și gazdele s-au apropiat periculos, la două goluri (26-28, min. 51). Minaur și-a revenit însă la timp. R. Nagy și Kotrc au marcat atunci când a trebuit și băimărenii au gestionat inteligent finalul de meci, obținând o victorie spectaculoasă și meritată.

CSM Constanța – CS Minaur Baia Mare 32-35 (11-18)

CSM Constanța: D. Vasile (5 intervenții), Rusu (3 intervenții) – Nistor 2 (1 din 7m)/5, Al. Andrei 1/1, Chikovani 0/1, G. Ilie 4/4, Drăgan 4/4, L. Caba 2/2, Nikolic, Vegar, Stankovic 0/1, Ravnic 4/5, Komogorov 8/10, Susanu 3/4, Brasseleur 4/4. Antrenor: Ionuț Pușcașu.

CS Minaur: Buzogany (12 intervenții) – R. Nagy 9/9, Vujovic 5/7, Căbuț 4/5, Kotrc 9 (3 din 7m)/9, Kozakevych 2/3, Ratkovic 1/1, E. Pop 2/2, Vujic, Da Silva 1/6, Fotache, Mănescu 2/3. Antrenor: Alexandru Sabou.

Aruncări de la 7 metri: 1-3, transformate 1-3. Minute de eliminare: 14-12.