Connect with us

SPORT

LIGA ZIMBRILOR (etapa 12) – Steaua a dat lovitura la Baia Mare. CSM Vaslui a câștigat al doilea meci consecutiv în ultima secundă

Publicat cu

pe

Etapa a 12-a a Ligii Zimbrilor a adus o nouă rocadă pe podium între CSM Constanța și CS Minaur, după ce băimărenii au pierdut derby-ul de pe teren propriu cu Steaua. Dinamo are procentaj maxim și după această rundă, în timp ce CSM Odorhei a fost foarte aproape să obțină primul punct în deplasare din acest sezon.

CSM București – CSM Focșani 29-27 (16-17)

CSM București își continuă parcursul de regularitate și a obținut a noua victorie în campionat. Formația din capitală egalat la puncte pe Minaur, ocupînd locul 4 în acest moment. Meciul cu echipa moldoveană nu a fost tocmai o formalitate, dacă ținem cont că în min. 54 focșenenii conduceau cu 26-25.

CSM București: Shymanskyi, Merlă – Botea 5 goluri/8 aruncări, B. Voica 0/1, Dodică 7 (1 din 7m)/8, Rotaru 3/0, Mitu, Ioannou 3/4, A. Szasz 2/2, Hossu, Nica, Ungureanu 0/1, Csepreghi 6 (2 din 7m)/8, Onyejekwe 3/3, Baciu, Merlă, Duță. Antrenor: Eliodor Voica.

CSM Focșani: Marocico, Cloșcă – Ragea, Kritikos, Rață, Miroiu 8/9, Crnoglavac 5/9, A. Popovici, Hrimiuc 1/2, M. Mocanu 0/1, Marijanac 4 (2 din 7m)/7, Nuțu, Krstevski 1/3, Rusu 1/0, Makrishin 6/10. Antrenor: Dalibor Cutura.

Aruncări de la 7 metri: 5/3, transformate 3/2. Au ratat: Csepreghi 2/Marijanac. Minute de eliminare: 8-14.

Dinamo București – CSM Bacău 37-27 (16-12)

A fost o nouă demonstrație de forță a echipei campioane, care nu a lăsat nicio speranță în acest meci băcăuanilor. Aceștia au făcut față, cât de cât, adversarilor doar în prima repriză. 12 victorii, din tot atâtea posibile, este bilanțul echipei Dinamo în acest sezon.

CSM Bacău: Grigoraș, Freiwald – Rotaru, M. Bujor 2/2, G. Bujor 3/4, Dospinescu 3/6, Coric 0/1, Costea, Ushal 4/6, Serhel 3 (1din 7m)/5, Dobrincu 2/2, Belchite 3/5, Ganchev 3/5, Stănescu 3/4. Antrenor: Sandu Iacob

Dinamo: Ghedbane, Heidarirad – Racoțea 3/5, Da Silva 3/3, Ghionea 2/4, Negru 0/1, A. Pascual 7 (2 din 7m)/9, Kukic 2/3, Kasparek 5/6, Kuduz 4/5, Humet 6/8, Akimenko 4 (1 din 7m)/5, Bokhan 0/2, Shebib 1/1, Militaru, Sorhaindo. Antrenor: Xavier Pasqual.

Aruncări de la 7 metri: 3-6, transformate 1-3. Au ratat: Serhel, Stănescu/Negru, A. Pascual, Akimenko.

AHC Potaissa Turda – HC Buzău 31-26 (17-11)

Succes logic obținut de gazde, care confirmă creșterea de formă arătată de Potaissa în ultimele etape. Totuși punctele pierdute neașteptat în primele runde mențin echipa din Turda la mijlocul clasamentului.

Potaissa: Popescu, Șelaru, Baștiurea – Groff, Ghivil 2/3, Pințoiu 0/3, Thalmaier 4/5, Talas 6 (1 din 7m)/7, Ghiță 8 (3 din 7m)/10, Szoke 1/2, Pavel 5/7, Lazăr 1/1, Vereș 1/1, Vojvodic 2/3, Dumitriu, D. Pop 1/1. Antrenor: Horațiu Gal.

HC Buzău: Manole, Crăciunescu, Tcaciuc – Dumitrana, Broască 4/4, Mane 5 (1 din 7m)/7, Stroe, Mironescu 1/4, Juskenas, Meduric 2/2, Bejinariu 3/4, Glendaz 5 (1 din 7m)/9, Mitrovic 2/2, Păunescu, Monteiro 4/7, Anton 0/1. Antrenor: Gabriel Armanu.

Aruncări de la 7 metri 7/7, transformate 4/4. Au ratat: Thalmaier, Ghiță, Vereș/Glendza, Monteiro 2. Minute de eliminare: 12-6.

CSU din Suceava – CSM Oradea 31-23 (15-12)

CSM Oradea rămâne fără punct câștigat în acest sezon. Impactul cu Liga Zimbrilor este unul nefast pentru bihoreni, aceștia îndreptându-se încet, dar sigur, spre retrogradare.

CSU Suceava: Makaria, Simulescu, Podovei – Tîrzioru 6 (3 din 7m)/11, L. Ștefan 3/4, Zarițchi 2/4, Csog 2/3, C. Radu, Lupu 0/1, Bologa 1/3, Bruj, Stanciuc 5/6, Gavriloaia 7 (3 din 7m)/8, Urda 0/2, Kbilashvili 4/5, Grigore 1/1. Antrenor: Petru Ghervan.

CSM Oradea: Țenghea, Turturică – B. Munteanu 4/4, Oargă 2/3, Kovacs 1/1, A. Szasz, Turcu 2/5, Djukic 6 (1 din 7m)/9, Starchenko 1/4, Breban 0/2, Ivancenco 1/4,  Aungurenci 3/6, Fărcaș 1/3, Boșca 2/5. Antrenor: Cosmin Liberț.

Aruncări de la 7 metri: 7-3, transformate 6-1. Au ratat: Tîrzioru/Turcu, Fărcaș.

CSM Vaslui – CSM Odorheiu Secuiesc 26-25 (14-10)

CSM Vaslui a trăit periculos pentru a doua etapă consecutiv, dar a scos-o cu bine la capăt. După victoria obținută în etapa precedentă, în deplasare, cu SCM Politehnica Timișoara, printr-un gol marcat pe final de Carali, a urmat în această rundă un nou meci dramatic. În partida cu CSM Odorheiu Secuiesc, vasluienii au înscris golul victorie în ultima secundă prin Gabriel Cumpănici!

CSM Vaslui – Cioată, Petrila, Padasinau – Kobzii 2/2, Ionescu, Cumpănici 2 (1 din 7m)/5, A. Popa, Cîrchea 0/3, Păunică 3/5, Soare 3/5, Karamyshev, Amihăesi 4/5, Carali 1/1, Oancea, Acatrinei 4/8, Chiratcu 7/7. Antrenor: Bogdan Pralea.

CSM Odorheiu Secuiesc – Varo, Orban – Tățean, A. Dedu 7/8, Pal, Komporaly 2/5, Hadnagy, Ferenczi 2/5, Katona, Madrigal 4/5, Couveiro 5/8, Csibi, Milosevic 3/4, Putnoky 2/4. Antrenor: Lorant Sipos.

Aruncări de la 7 metri: 3-2, transformate 1-0. Au ratat: Cumpănici, Cîrchea/Komporaly, Milosevic. Minute de eliminare: 8-8.

CSM Constanța – SCM Politehnica Timișoara 31-26 (17-14)

Avându-l pe bancă pe secundul Sorin Sărăndan, după demisia principalului Atilla Horvath, bănățenii n-au reușit să încurce echipa din Constanța, care, după această victorie, a urcat din nou pe locul al doilea al clasamentului. În min. 29, George Buricea, antrenorul gazdelor, a fost descalificat pentru proteste.

CSM Constanța: D. Vasile, Rusu, Preda – G. Ștefan 1/4, Nistor 8/9, Chikovani 2/3, G. Ilie 1/1, Raso 1/1, Drăgan 4/5, L. Caba, Nikolic 0/2, Vegar, Stankovic 2 (din 7m)/2, Ravnic 6/8, Komogorov 6/10, Susanu 0/2. Antrenor: George Buricea.

Poli Timișoara: D. Lazăr, C. Pal – Păiuș, Mosquera 1/1, Furak 1/3, R. Câtu 1/2, A. Moldovan, R. Trif 1/3, Sadoveac 4/9, Marjanovic 7 (3 din 7m)/7, B. Szabo 2/4, Cîmpan 0/1, Fenici 5/5, Ignat 1/1, Cristescu 1/1, Baican 2/2. Antrenor: Sorin Sărăndan.

Aruncări de la 7 metri: 2-3, transformate 2-3. Minute de eliminare: 6-10.

CS Minaur Baia Mare – Steaua București 28-29 (14-14)

Înfrângere dureroasă suferită de CS Minaur la ultimul joc din acest an disputat în fața propriilor suporteri. Steaua a marcat golul victoriei, când mai erau zece secunde de joc, prin veteranul Ionuț Georgescu (40 de ani!). Băimărenii au avut meciul în mână, având avantaj de trei goluri pe final, dar antrenorul Alexandru Sabou a avut, printre altele, neinspirația de a folosi în atac șapte jucători de câmp și echipa gazdă a încasat rapid două goluri cu poarta goalăp. Omul meciului a fost portarul oaspeților Ionuț Iancu.

Minaur: Terekhov, Buzogany – R. Nagy 6/6, Teca, Vujic 1/4, Căbuț 4/5, Fotache, Kotrc 1/2, Kozakevych 2/4, Cip, Ratkovic 0/1, E. Pop 2/4, da Silva 3/5, Bera 5/6, Mănescu 4/5, Dobra. Antrenor: Alexandru Sabou.

Steaua: Iancu (un gol), T. Stănescu – Mihalcea, Milosevic 2/5, Burlacu 0/2, Irimia, Y. Pop, Johannson, Georgescu 1/1, Tărîță 7/9, Mester 0/1, Constantina, Șomlea, Șandru 6/11, Popovic 3 (1 din 7m)/5, Grbovic 5/6. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Aruncări de la 7 metri: 3-4, transformate 0-3. Au ratat Kozakevych, E. Pop, Ratkovic/Popovic. Minute de eliminare: 8-12.

foto Facebook Ovidiu Dragomir Facebook CS Minaur

Pos.EchipaJucVEPGMGPGDifVAEAVDEDPtsAPtsDPts
1CS Dinamo București1212004443441005070152136
2CSM Constanta1291235431638613019928
3CS Minaur Baia Mare12903355320354050121527
4CSM București1290335632927702021627
5CSA Steaua București1271435733720304191322
6CSM Focșani 200712714333335-24031121022
7AHC Potaissa Turda1261534533411402112719
8CSM Bacău12516336356-20312010616
9CSU din Suceava124263713692321011314
10ACS HC Buzău 201212417343351-830119413
11CSM Vaslui12408332364-3220206612
12SCM Politehnica Timișoara12309329365-362010639
13CSM Odorheiul Secuiesc121011326397-711000303
14CSM Oradea120012337401-640000000

Print Friendly, PDF & Email

Actualitate