LIGA ZIMBRILOR (cronica etapei 14) – Constanța s-a încurcat la Focșani, Minaur a pierdut din nou cu Suceava

Etapa a 14-a din Liga Zimbrilor, prima a returului, a fost una cu probleme pentru CSM Constanța și CS Minaur, ocupantele locurilor 2 și 3 în clasament. Cele două formații au pierdut puncte prețioase în deplasare, fapt de care au profitat CSM Bucureșt și Steaua, care s-au apropiat periculos în clasament.

Steaua București – CSM Vaslui 30-28 (16-16)

Meci complicat pentru Steaua în fața unei echipe care joacă bine în ultima vreme. Aflată în evidentă creștere de formă, echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă a obținut a șasea victorie din ultimele șapte etape.

Steaua: Iancu 1g, Stănescu – Mihalcea, K. Milosevic 3 goluri/4 aruncări, Burlacu, Irimia 0/1, Y. Pop, Johannson 1/1, Georgescu 2/4, Tărîță 4 (1 din 7m)/5, Mester 0/1, Șomlea 1/2, Șandru 5/7, C. Ilie, Popovic 6 (1 din 7m)/11, Grbovic 7/12. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

CSM Vaslui: Cioată, Petrila, Padasinau – Ionescu, Cumpănici 8/13, Cârchea 2/4, Păunică 2 (1 din 7m)/3, Soare 3/5, Karamyshev 7 (2 din 7m)/12, Husanu 4/6, Carali 2/4, Oancea, Ungureanu. Antrenor: Bogdan Pralea.

Aruncări de la 7 metri: 4-6, transformate 2-3. Au ratat: Tărîță, Popovic/Karamyshev 2, Cumpănici. Minute de eliminare: 10-8.

CSM Oradea – CSM București 24-32 (10-15)

Partida a reprezentat o simplă formalitate pentru CSM București, care în urma acestei victorii a egalat pe Minaur în clasament. Orădenii au contabilizat al 14-lea eșec consecutiv.

CSM Oradea: Țenghea, Turturică – Gal, Munteanu, Oargă 0/1, Kovacs 1/3, A. Szasz 0/1, Turcu 5 (2 din 7m)/7, Djukic 2/5, Starchenko 2/4, Breban, Ivancenco 3/3, Aungurenci 0/1, Fărcaș 6 (2 din 7m)/7, Boșca 5/8. Antrenor: Cosmin Liberț.

CSM București: Shymanskyi, Merlă – Botea 2/3, B. Voica 1/1, Dodică 4/6, Rotaru 3/3, Mitu 2/4, Ioannou 6/7, A. Szasz 2/4, Hossu 1/1, Nica 0/2, Ungureanu 4/5, Csepreghi 5 (4 din 7m)/6, Onyejekwe 2/2, Baciu, Duță. Antrenor: Eliodor Voica.

Aruncări de la 7 metri: 5-4, transformate 4-4. A ratat: Turcu. Minute de eliminare: 10-14.

SCM Politehnica Timișoara – AHC Potaissa Turda 28-30 (13-15)

Instalarea fostului internațional Mihai Rohozneanu în funcția de antrenor principal nu a produs, cel puți deocamdată, șocul dorit la Politehnica Timișoara. Bănățenii au obținut un singur punct în ultimele șase etape.

Politehnica: Lazăr, Pal – Păiuș, Mosquera, Furak 2/2, Moldovan, Trif 0/1, Sadoveac 9/12, Marjanovic 5 (1 din 7m)/7, Szabo 2/4, Cîmpan 2/2, Fenici 2/3, Ignat 2/4, Cristescu 2/3, Chira 1/1, Baican 1/1. Antrenor: Mihai Rohozneanu.

Potaissa: M. Popescu, Șelaru – Groff 1/2, Ghivil, Pințoiu, Totoi, Thalmaier 3/6, Talas 2/2, Ghiță 6 (2 din 7m)/11, Szoke 1/2, Pavel 3/4, Lazăr 0/2, Vereș 2/2, Vojvodic 6/6, Dumitriu 2/2, D. Pop 4/6. Antrenor: Horațiu Gal.

Aruncări de la 7 metri: 3-3, transformate 1-2. Au ratat: Sadoveac, Marjanovic/Ghiță. Minute de eliminare: 4-6.

CSM Odorheiu Secuiesc – CSM Bacău 32-34 (18-16)

A fost un meci bun făcut de harghiteni pe teren propriu, dar finalizat cu o nouă înfrângere. CSM Odorheiu Secuiesc a condus chiar și la cinci goluri diferență (17-12, min. 27), iar în min. 47, tabela de marcaj arăta un rezultat de egalitate (26-26). De aici încolo, CSM Bacău a luat jocul pe cont propriu și a câștigat meritat.

CSM Odorheiu Secuiesc: Varo, Jobb, Orban – Tăuțean, A. Dedu 4/9, Pal, Komporaly 2/4, Matyas, Hadnagy, Ferenczi 2/5, Katona 1/1, Madrigal 3/3, Couveiro 2/4, Csibi 5/6, V. Milosevic 9 (3 din 7m)/12, Putnoky 4 (1 din 7m)/5. Antrenor: Lorant Sipos.

CSM Bacău: Grigoraș, Freiwald – Rotaru, M. Bujor 2/3, G. Bujor 3 (1 din 7m)/5, Dospinescu 7/8, Coric 1/2, Costea, Ushal 7/9, Serhel, Dobrincu, Esteki 7 (1 din 7m)/7, Belchite 1/1, Ganchev 6 (1 din 7m)/8, Stănescu. Antrenor: Sandu Iacob.

Aruncări de la 7 metri: 5-3, transformate 4-3. A ratat: V. Milosevic. Minute de eliminare: 10-12.

CSU din Suceava – CS Minaur Baia Mare 30-28 (14-12)

CSU Suceava este în acest sezon o piază rea pentru Minaur, pe care a învins-o atât în deplasare, cât și acasă, cu același scor, 30-28. După un început în forță al gazdelor, băimărenii au reintrat în joc și în min. 45 conduceau cu 24-21. Sucevenii au marcat apoi de patru ori consecutiv și nu au mai cedat conducerea până la final. Ultimele secvențe ale jocului au fost marcate de protestele vehemente ale oaspeților la adresa arbitrajului prestat de C. Ghesoiu (Ploiești) și I. Tita (București), Vujic și Vujovic (Minaur) fiind eliminați.

CSU Suceava: Makaria, Podovei, Simulescu – Tîrzioru 8 (4 din 7m)/8, L. Ștefan 2/2, Zarițchi, Csog 3 (1 din 7m)/5, C. Radu, Vizitiu, Lupu 1/1, Bologa 1/1, Bruj, Stanciuc 4/5, Gavriloaia 5 (3 din 7m)/12, Focșăneanu, Kbilashvili 6/10. Antrenor: Petru Ghervan.

Minaur: Terekhov, Buzogany – R. Nagy 1/1, Teca, Vujovic 8 (1 din 7m)/13, Căbuț 3/8, Kotrc 6/8, Kozakevych 1/3, Cip 3/3, Ratkovic, E. Pop, Vujic 3/5, Da Silva 1/3, Fotache, Bera 0/1, Mănescu 2/2. Antrenor: Alexandru Sabou.

Aruncări de la 7 metri: 6-1, transformate 4-1. Au ratat: Gavriloaia, Csog. Minute de eliminare: 6-14. Vujovic (Minaur) a fost descalificat în min. 60 pentru trei eliminări de 2 minute.

Dinamo București – HC Buzău 36-30 (17-19)

După acest meci, buzoienii rămân cu satisfacția că au condus la pauză echipa campioană, chiar în sala Dinamo. În partea a doua a meciului lucrurile au reintrat în normal și echipa antrenată de Xavi Pascual a obținut a 14-a victorie consecutivă.

Dinamo: Bucătaru, Heidarirad – C. Dedu, Racoțea 1/3, Da Silva, Ghionea 5 (2 din 7m)/8, Gurbindo 1/2, A. Pascual 3/6, Kukic 6/9, Kasparek 4/4, Kuduz 3/8, Akimenko 4 (3 din 7m)/7, Bizău, Bokhan 4/4, Militaru 1/1, Sorhaindo 4/4. Antrenor Xavi Pascual.

HC Buzău: Manole, Crăciunescu, Tcaciuc Dumitrana 3/4, Broască 2/4, Petruț 0/2, Mane 3/6, Stroe, Mironescu 1/1, Juskenas 3/4, Meduric 2/2, Bejinariu 1/1, Mitrovic 4/6, Păunescu, Monteiro 8 (5 din 7m)/8, Anton 3/4. Antrenor Gabriel Armanu.

Aruncări de la 7 metri: 6-5, transformate 5-5. A ratat: Ghionea. Minute de eliminare: 6-8.

CSM Focșani – CSM Constanța 25-25 (13-14)

Ultimul meci al etapei a fost și cel mai spectaculos. Cu portarul Dan Vasile în formă maximă, CSM Constanța a dominat meciul și în min. 58 conducea cu 25-22, lăsând impresia că nu poate rata victorie. Gazdele au revenit spectaculos, profitând și de lipsa de reacție de pa banca dobrogenilor, în condițiile în care George Buricea a fost suspendat la acest meci. Kritikos a marcat golul egalizator în ultima secundă, profitând și de unica eroare comisă în acest joc de portarul Dan Vasile.

CSM Focșani: Marocico, Cloșcă – Ragea, Kritikos 3/5, Rață 1/2, Pavlov, Miroiu 0/3, Crnoglavac 8/13, Popovici, Hrimiuc 2/2, Mocanu, Marijanac 3 (din 7m)/6, Nuțu 3/5, Krstevski 3 (1 din 7m)/3, Makrishin 2/5. Antrenor Dalibor Cutura.
CSM Constanța: D. Vasile, Rusu – Ștefan, Nistor 6 (3 din 7m)/8, A. Andrei, Chikovani 1/3, G. Ilie 1/1, Drăgan, L. Caba, Nikolic 2/3, Vegar, Stankovic 5 (4 din 7m)/6, Ravnic 4/5, Komogorov 4/8, Susanu, Brasseleur 2/8.

Aruncări de la 7 metri: 4-7, transformate 4-7. Minute de eliminare: 12-8.