SPORT

POWERLIFTING – Doi sportivi de la Unirea Șișești au bătut cinci recorduri la Campionatul Național (FOTO)

Publicat cu

pe

Denis Kozma și Moni Vivien, campioni la skandenberg, legitimati la Unirea Șișești, au participat în premieră la Campionatul Național de Powerlifting din Alba Iulia. Cei doi sportivi au batut cinci recorduri naționale.

La Campionatul Național de Powerlifting sunt trei probe: împins la piept orizontal ( repetare cu greutate maximă), îndreptări (repetare cu greutate maximă) și genuflexiuni (repetare cu greutate maximă)
La fiecare probă se face clasamentul pe fiecare exercițiu în parte, iar la sfârșit se contabilizează totalul.

Denis Kozma a concurat la categoria -74 kg. La U23 a obținut patru medalii de aur cu două recorduri naţionale. La seniori a urcat o dată pe prima treaptă a podiumului și de trei ori pe a doua.

proba de împins: 140 kg locul 1 seniori și U23
proba de îndreptări: 240 kg, locul 1 U23 și locul 2 seniori
proba de genuflexiuni: 210 kg record național U23 +5 kg, locul 1 U23, locul 2 seniori
total: 590 kg record național U23 +5 kg, locul 1 U23, locul 2 seniori

Moni Vivien a concurat la categoria -57kg. În grupa de vârstă U18 a câștigat patru medalii de aur cu trei recorduri naţionale, iar la seniori a cucerit un loc 1 și două locuri 3.

proba de împins: 70 kg locul 1 U18 și senioare
îndreptări: 125 kg record național +10kg, locul 1 U18, locul 4 senioare
proba de genuflexiuni: 115 kg record național +10kg, locul 1 U18, locul 3 senioare
total: 310 + 17.5 kg record