REVENIRE MIRACULOASĂ – Christian Eriksen a revenit pe teren cu un gol în minutul doi

Mijlocaşul Christian Eriksen a marcat pentru naţionala de fotbal a Danemarcei la doar două minute de la introducerea sa pe teren, sâmbătă seara, în primul său meci după stopul cardiac suferit anul trecut la EURO 2020.

Eriksen, care joacă la Brentford, a intrat la pauză şi a înscris al doilea gol al echipei Danemarcei (min. 48), în partida câştigată de Olanda cu 4-2, chiar pe stadionul pe care s-a remarcat sub culorile lui Ajax. Gazdele s-au impus prin golurile marcate de Steven Bergwijn (16, 71), Nathan Ake (29) şi Memphis Depay (38 – penalty). Primul gol al danezilor a fost reuşit de Jannik Vestergaard (28).

Eriksen a jucat ultima oară pentru naţionala sa pe 12 iunie 2021, contra Finlandei, la Copenhaga la EURO 2020, când a suferit un stop cardiac. El are în prezent implantat un defibrilator intern, motiv pentru care a trebuit să se despartă de Inter Milano, pentru că în Serie A nu este acceptat un asemenea dispozitiv medical.