TENIS – Emma Răducanu s-a calificat în optimile de finală la Stuttgart (WTA)

Emma Răducanu, jucătoare britanică de tenis și campioană la US Open în 2021, a reușit să se califice în optimile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart, care are premii totale în valoare de 802.237 de dolari. Victoria sa a venit în două seturi, 6-2, 6-1, în fața germanei Angelique Kerber, într-un meci disputat miercuri.

Răducanu, care participă la competiție cu un wild card oferit de organizatori, va întâlni în următoarea rundă pe cehoaica Linda Noskova, care a eliminat-o pe letona Jelena Ostapenko, numărul 10 mondial, cu un scor de 6-3, 6-1.

De asemenea, în același turneu, Coco Gauff din Statele Unite, favorita numărul trei, s-a calificat în sferturile de finală după ce a învins-o pe compatrioata sa Sachia Vickery cu scorul de 4-6, 7-5.

În altă partidă, belarusa Arina Sabalenka, cap de serie numărul doi, a avansat în sferturile de finală beneficiind de abandonul spaniolei Paula Badosa în setul al treilea, la scorul de 7-6 (7/4) 4-6, 3-3.