LIGA FLORILOR – CS Minaur n-a reușit să producă surpriza la Brăila, în etapa a 18-a

Victorie logică obținută pe teren propriu de Dunărea Brăila în etapa a 18-a a Ligii Florilor. Cu excepția primului sfert de oră, care a fost echilibrat, gazdele au condus în permanență, uneori chiar și la șapte goluri diferență (15-8, min. 26). Cu toate acestea, oaspetele nu au renunțat niciun moment la luptă, dar nu au reușit mai mult decât să se apropie la un gol de adversare (21-20, min. 47).

Până la urmă a învins echipa mai valoroasă, cu un lot mai complet și care are mai multă fantezie în atac. Băimărencele au avut o atitudine foarte bună, dar forța de aruncare de la 9 metri este destul de scăzută la Minaur. Cel mai mult se resimte lipsa unui inter dreapta de meserie, iar în acest meci centrul Andreea Popa a făcut ce a putut pe un post pe care nu se simte în largul ei.

HC Dunărea Brăila – CS Minaur Baia Mare 27-25 (16-12)

Dunărea: Șerban 14 intervenții, Pessoa – Udriștioiu 3 goluri/7 aruncări, Severin, Liscevic 7 (4 din 7m)/7, Lavko 2/4, Balog, Kanaval 3/5, Araujo 3/4, Schmelzer 0/1, Da Rocha 1/2, Venancio 3/4, Gonzales 3/6, Lupei 2/4. Antrenori Costică Buceschi și Cristian Preda.

Minaur: Pandzic 12 intervenții, Enache, Ugran – Ujkic 0/2, Tănasie 8 (4 din 7m)/10, Vujovic 3/5, Tudor 1/2,  Popescu 3/8, Țîrle, Cavlovic 0/2, Cazanga 4 (1 din 7m)/5, Borș 4/7, A. Popa 1/3, Mițicuș 1/2. Antrenori Raul Fotonea, Andrei Popescu și Daniel Apostu.

Aruncări de la 7 metri: 4-6, transformate 4-5. A ratat Tănasie Minute de eliminare: 8-6.

Au arbitrat: Bogdan Stark (București) și Romeo Ștefan (Ploiești). Observator FRH: Diana Ciulei (Brașov).