PUNCTE IMPORTANTE – CS Minaur, victorie la limită obținută la Odorheiu Secuiesc

CS Minaur a obținut o victorie mai clară decât o arată scorul, în deplasare cu CSM Odorheiu Secuiesc, în etapa a 23-a a Ligii Zimbrilor. Băimărenii au fost în avantaj din primul până în ultimul minut și au condus la o diferență maximă de opt goluri (12-20, min. 35). Oaspeții au slăbit însă ritmul pe final și din min. 57 (26-31) au primit patru goluri fără a marca niciunul, permițindu-le gazelor să se apropie la un singur gol diferență. Până la urmă, pentru Minaur este importantă doar victoria, care-i menține șansele de a-și păstra la final titlul de vicecampioană.

CSM Odorheiu Secuiesc – CS Minaur Baia Mare 30-31 (10-17)

CSM Odorheiu Secuiesc: Varo (10 intervenții, a apărat și un 7 metri), Orban – Tăuțean 2 goluri/3 aruncări, A. Dedu 7/11, Jere 1/2, Konyya 3/4, Komporaly 1/2, Hadnagy, Ferenczi 1/2, Katona 1/2, Couveiro 0/5, E. Szasz 6/9, Cibi, Milosevic 2 (1 din 7m)/3, Fedila 6/9, Putnoky 0/1. Antrenor Lorant Sipos.

CS Minaur: Buzogany (10 intervenții), Sîncua (o intervenție),  – Buguleț 1/1, R. Nagy 5/6, Teca, Vujovic 7/10, Kotrc 5 (1 din 7m)/7, Kozakevych 0/1, Ratkovic 1/1, E. Pop 1/1, Vujic 1/4, Da Silva 4 (1 din 7m)/6, Fotache 2/3, Bera 2 (1 din 7m)/3, Dobra, Mănescu 2/6. Antrenor Alexandru Sabou.

Aruncări de la 7 metri: 2-5, transformate 1-3. Au ratat: Fedila/Kozakevych, Bera. Minute de eliminare: 10-6.