SPORT

LIGA ZIMBRILOR – Dinamo București, victorie clară cu CS Minaur în prima etapă

Publicat cu

pe

Dinamo București a confirmat calculele hârtiei și a învins fără prea mari emoții pe CS Minaur, în partida jucată pe teren propriu în prima etapă a Ligii Zimbrilor.

Băimărenii au început bine meciul, au condus multă vreme, dar au reușit să pună probleme formației campioane doar până aproape de finalul primei reprize. Tabela a arătat pentru ultima dată egalitate în min. 26, 13-13, după care gazdele au marcat de patru ori consecutiv și la pauză Dinamo avea deja un avantaj de 4 goluri, 18-14.

Aceasră diferență de scor s-a menținut până în min. 42, 23-19, dar a urmat o nouă perioadă de criză în joc pentru CS Minaur, care nu a marcat, dar a primit șase goluri până în min. 49, când s-a înregistrat cea mai mare diferență de scor, 29-19. Partida, care era deja jucată, s-a terminat până la urmă cu victoria echipei Dinamo la șase goluri diferență.

Dinamo București – CS Minaur Baia Mare 35-27 (18-14)

Dinamo: Cupara (9 intervenții, 3 goluri din poartă în poartă), Heidarirad (2 intervenții) – Buguleț 4/5 , Cenic 2/5 , C. Dedu 1/1, Racoțea 2/2, Negru 5/7, Cindric 1/3, Al. Pascual 0/2, Kukic 2/2, Kasparek 3/6, Stanciuc 1/3, Rosta 1/2, Kuduz 3/5, Akimenko 7 (din 7m)/8, Militaru. Antrenor Xavi Pascual.

CS Minaur: Terekhov (12 intervenții, a apărat și 2 de 7m), Al Kafahdji (o intervenție), Buzogany (o intervenție) – R. Nagy 5 (1 din 7m)/7, Botea 7 (2 din 7m)/12, Cumpănici 4/8, Kotrc 1/1, Kozakevych 2/3, Cip 1/1, Ivanovic, Ratkovic 1/1, E. Pop 2/2, Vujic, Da Silva 3/5, Fotache 0/1, L. Sabou 1/3. Antrenor Alexandru Sabou.

Aruncări de la 7 metri: 10-3, transformate 7-3. Au ratat: Akimenko, Negru, Al. Pascual. Minute de eliminare: 12-8. Kasparek (Dinamo) și Stefan Vujic (CS Minaur) a văzut cartonașul roșu în minutele 48 și 8.