PRIMA VICTORIE – Succes categoric obținut de CS Minaur la Sighișoara

CS Minaur a spart gheața și a obținut prima victorie din acest sezon al Ligii Zimbrilor, în meciul jucat în deplasare cu nou promovata CSM Sighișoara. Chiar dacă nu sunt în cea mai bună formă în acest debut de campionat, băimărenii au obținut un succes logic în fața unei echipe inferioare valoric.

Gazdele au jucat foarte bine în prima repriză și au ținut relativ aproape de adversar până în min. 51 (19-23). De aici încolo, până la final, sighișorenii au mai punctat, însă, o singură dată și au încasat șapte goluri. La echipa băimăreană au evoluat toți jucătorii înscriși pe foaia de arbitraj, principalii remarcați fiind Anton Terekhov și Stevan Vujovic, care a venit după o accidentare, și Nagy. Țenghea, Asoltanei și Teca, handbaliști care au trecut și pe la Minaur în cariera lor, au fost cei mai buni de la CSM Sighișoara.

CSM Sighișoara – CS Minaur Baia Mare 20-30 (13-14)

CSM Sighișoara: Țenghea (13 intervenții), Niculai, Seisan – Teca 4/6, Olaru 3 (2 din 7m)/5, Dobra 2/4, N. Pop, Asoltanei 5 (3 din 7m)/5, Șomlea 1/3, Căpățână 3/4, Baba, Csepreghi 0/1, Leordean 1/5, Vancea 0/1, Mărginean, Olteanu 1 (din 7m)/2. Antrenor Marius Stavrositu.

CS Minaur: Terekhov (13 intervenții, a apărat și un 7m), Buzogany, Al Khafadji (o intervenție) – Nagy 4/4, Botea 2/4, Vujovic 8 (4 din 7m)/11, Cumpănici 0/1, Kotrc 4/6, Kozakevych 2/4, Ratkovic 0/1, E. Pop, Vujic 2/5, Da Silva 5/7, Fotache 1/2, L. Sabou 1/1. Antrenor: Alexandru Sabou

Aruncări de la 7 metri: 7-4, transformate 6-4. A ratat: Olteanu. Minute de eliminare: 6-6.