Connect with us
Descarcă aplicația

SPORT

VOLEI – România, învinsă de campioana olimpică Franţa în sferturile Campionatului European

Publicat cu

pe

România a fost învinsă de Franţa, campioana olimpică en titre, cu scorul de 3-0 (25-22, 25-14, 27-25), luni seara, la Varna (Bulgaria), în sferturile de finală ale Campionatului European de volei masculin – CEV EuroVolley 2023.

Franţa s-a impus după o oră şi 24 de minute şi şi-a luat astfel revanşa după victoria surpriză a României din faza grupelor, cu scorul de 3-1.

Meciul a fost arbitrat de italianca Ilaria Vagni şi de sârboaica Stanislava Simic.

România nu s-a mai aflat între primele opt echipe ale continentului de 40 de ani, după ce în 1983 încheia pe locul 8.

Campionatul European are loc în Israel, Italia, Bulgaria, Macedonia de Nord, în perioada 28 august-16 septembrie.

România s-a clasat pe locul 21 la precedenta ediţie a Campionatului European la care a participat, în 2019. Palmaresul tricolorilor cuprinde un titlu european în 1963, două medalii de argint (1955, 1958) şi două de bronz (1971, 1977).