VICTORIE LEJERĂ – CS Minaur nu a avut emoții în partida de la Suceava

Nicio emoție pentru CS Minaur în meciul jucat azi în deplasare cu CSU Suceava, în devans în cadrul etapei a 12-a a Ligii Zimbrilor. Băimărenii au avut parte, probabil, de cel mai liniștit joc din acest sezon, punându-și la respect adversarul încă din primul minut.

Oaspeții au preluat inițiativa din secunda 40 și nu au mai cedat-o până la final, în condițiile în care a fost rulat tot lotul, jucătorii tineri făcându-și din plin datoria. De partea cealaltă, cu toate eforturile portarului băimărean Darius Makaria, sucevenii nu au fost nici măcar un minut în meci și au pierdut fără drepte de apel.

CSU Suceava – CS Minaur Baia Mare 30-37 (16-21)

CSU Suceava: D. Makaria (13 intervenții), Merlă (o intervenție) – Tîrzioru 7 (2 din 7m)/10, A. Dedu, Lazurcă 0/3, L. Ștefan 4/7, Zarițchi 2/4, Csog 3/4, Loic 2/3, Lupu, Bruj 4/5, Gavriloaia 2/3, Iordachi, Mănescu 0/1, Balazs 6 (1 din 7m)/8, Dascălu 0/1. Antrenori: Bogdan Șoldănescu, Petru Ghervan.

CS Minaur: Terekhov (12 intervenții, a apărat un 7m), Al Khafadji (2 intervenții, a apărat un 7m), Sîncu (3 intervenții) – Nagy 2/3, Chiș 0/1, Botea 6 (1 din 7m)/8, Cumpănici 7/9, Kotrc 0/1, Cip 4/8, Ivanovic 3/8, V. Pop 1/2, E. Pop 4/5, Da Silva 4/8, Fotache 0/1, L. Sabou 4/5, Ardelean 2/2. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș.

Aruncări de la 7 metri: 6-2, transformate 3-1. Au ratat: Tîrzioru, Lazurcă, Balazs / Botea. Minute de eliminare: 6-12. Robert Nagy (CS Minaur) a văzut cartonașul roșu, în min. 36, pentru trei eliminări de două minute.