EFH EUROPEAN CUP – CS Minaur pierde în Austria, dar se califică în semifinale

Performanță remarcabilă obținută de CS Minaur, care s-a calificat în semifinalele EHF European Cup, eliminând din competiție pe Bregenz Handball (Austria). Avantajul de șase goluri luat în partida tur din sferturi, de pe teren propriu, 37-31 (17-14), s-a dovedit a fi suficient pentru băimăreni, care au pierdut returul de la Bregenz la doar două goluri.

După un început bun pentru Minaur, care a condus până în min. 12 (7-8), gazdele au preluat inițiativa și nu au mai cedat-o până la final. Austriecii chiar au reușit în minutul 56 să anuleze diferența din prima manșă (30-24), dar finalul a aparținut oaspeților care au marcat de patru ori consecutiv, prin Kotrc, Botea, Vujovic și Cip, fără să mai primească niciun gol.

Bregenz Handball – CS Minaur Baia Mare 30-28 (18-16)

Bregenz Handball: Krois (9 intervenții), Hausle, Bogojevic – Mahr 8/14, Burger 5 (1 din 7m)/7, Dobric, Brombeis, Kritzinger 3/4, Munzinger 7/9, Kotar 1/1, Steurer, Wagner 6/8, Ramic 0/1, Schroder 0/3, Konig, Seewald. Antrenori: Markus Reinenthaler, Marko Tanskevic, Goran Aleksic.

CS Minaur: Terekhov (11 intervenții), Buzogany (2 intervenții), Al Khafadji – Nagy 2/3, Botea 5/7, Vujovic 7/11, Cumpănici 3/5, Kotrc 4/8, Kozakevych 2/2, Cip 1/2, E. Pop, Mollino Da Silva 4/9, Fotache 0/2. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș.

Aruncări de la 7 metri: 1-0, transformate 1-0. Minute de eliminare: 2-14. Kozakevych a văzut cartonașul roșu în repriza a doua, pentru trei eliminări de 2 minute.

Au arbitrat: Georgi Doychinov și Yulian Goretsov (Bulgaria). Observator: Marcus Helbig (Belgia).

În semifinale, CS Minaur va întâlni Valur Rejkjavik (Islanda), primul meci fiind programat în deplasare.

Tudor Botea (CS Minaur) a fost desemnat MVP-ul partidei de la Bregenz.