FOTBAL – UEFA a recunoscut o eroare de arbitraj în meciul Germania – Spania din sferturi de finală

UEFA a recunoscut o eroare de arbitraj în urma unui henţ nesancţionat al fundaşului spaniol Marc Cucurella, în meciul dintre Germania şi Spania din sferturile de finală ale EURO 2024, conform informaţiilor obţinute luni de AFP de la o sursă apropiată forului european, confirmând o știre publicată de site-ul spaniol Relevo.

Comisia de arbitri a UEFA a concluzionat, în cadrul discuțiilor regulate cu arbitrii europeni, că un penalty ar fi trebuit acordat în prelungirile meciului, la scorul de 1-1, după ce Marc Cucurella a comis un henţ în careul Spaniei, în urma unui şut al lui Jamal Musiala.

Arbitrul partidei, Anthony Taylor, a considerat faza regulamentară și nu a apelat la VAR.

Câteva minute mai târziu, Mikel Merino a înscris al doilea gol pentru La Roja, care a câștigat cu 2-1. Pe 14 iulie, Spania a învins Anglia în finală, cu același scor.