STIREA ZILEI

5 DIN 5! – După un joc cu mulți nervi, CS Minaur învinge și pe CSM Târgu Jiu

Publicat cu

pe

Bilanț nesperat pentru CS Minaur, care este pe locul 2 în campionat, cu maximum de puncte, departajată doar de golaveraj de liderul CSM București. Băimărencele au obținut cea de-a cincea victorie, din tot atâtea posibile, în actuala ediție a Ligii Florilor. Ultima dintre ele, realizată azi pe teren propriu în compania echipei CSM Târgu Jiu, a fost și cea mai dificilă, jocul prestat fiind cel mai slab dintre meciurile jucate până acum.

Specatorii băimăreni care au crezut că vor petrece un final de săptămână relaxant în sala Lascăr Pană s-au înșelat amarnic, având parte de mulți nervi. În fața unei echipe incomode, băimărencele au comis toate greșelile posibile în jocul de handbal și, în plus, au avut în față un portar în formă, Ljubica Nenezic. În repriza a doua, CS Minaur a avut numai puțin de 14 minute în care nu a marcat!

După un început favorabil gazdelor, din min. 10 (5-6) oaspetele au preluat ințiativa pe care au menținut-o până în min. 53 când băimărencele au egalat la 19. Momentul psihologic s-a produs în min. 51, când Keita și Zinatullina au fost eliminate pentru 2 minute, iar antrenorul Liviu Andrieș (CSM Târgu Jiu) a văzut cartonașul roșu după ce a intrat în teren să protesteze. De aici încolo misiunea gazdelor a fost mult mai ușoară. În ultimele minute a scos câteva mingi importante și Cristina Mihiș și CS Minaur a obținut o victorie extrem de muncită.

Prin prestația lor slabă, cei doi arbitri din Republica Moldova, Victor Serdiuc și Dorian Sîrbu au reușit să enerveze ambele echipe în acest meci, dar și pe spectatori.

CS Minaur Baia Mare – CSM Târgu Jiu 23-21 (14-15)

CS Minaur: Dumanska (2 intervenții), Mihiș (5 intervenții) – Ianăși 1/1, Galinska 1/3, Vukajlovic, Damian, Quintino 5 (1 din 7m)/8, Da Costa 1/1, Romaniuc, Woller 4 (2 din 7m)/6, Popescu, Cazanga 3/4, Lundback 2/5, Tatar 2/2, Spugnini 2/3, Pavlovic 2/5. Antrenori: Andrei Popescu, Raul Fotonea, Daniel Apostu.

CSM Târgu Jiu Nenezic (11 intervenții, a apărat un 7m), Chetraru, Balzinc – Chiriță, Simao 8 (2 din 7m)/13, Frătilescu Gavrilă, Levchenko 1/1,  Keita 1/3, Zinatullina 5/10, Moldovan 3/3, Chiricuță, Lopătaru 0/2, F. Ilie, Andriichuk 2/2, Petrovic, Ciolan 1/2. Antrenori: Liviu Andrieș, Andrei Enache, Grigore Albici.

Aruncări de la 7 metri: 5-2, transformate 3-2. Au ratat: Galinska, Quintino.

Minute de eliminare: 10-10. Antrenorul Liviu Andrieș a văzut cartonașul roșu în min. 51.

Au arbitrat: Victor Serdiuc și Dorian Sîrbu (Republica Moldova). Observator: Gabriel Dumitrache (Buzău).