ACTUALITATE
BAIA MARE – Workshop de dramaturgie susținut de Radu Macrinici
Publicat cu
o lună in urmape
De
Vlad Herman![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2024/06/radu-macrinici-foto.jpg)
În perioada celei de-a 30-a ediții a Festivalului ATELIER, Radu Macrinici va susține un workshop de dramaturgie dedicat liceenilor băimăreni, cu acces gratuit.
Acest workshop urmăreşte crearea unei baze teoretice accesibile şi a unor deprinderi practice minime, necesare profesiei de dramaturg, termen folosit aici în sens tradiţional, însemnând autor de texte dramatice destinate reprezentării lor pe scenele teatrelor. Subiectele includ crearea personajelor , dezvoltarea story-ului, a dialogurilor, precum şi scrierea într-un mod cât mai natural şi mai aproape de ritmurile limbii vorbite.
În paralel cu teoria, workshop-ul va dezvolta capacitaţile cursanţilor printr-o serie de exerciţii, structurate în ordinea complexității lor, cele mai multe dintre ele urmând să fie rezolvate cu ajutorul mijloacelor specifice artei scrisului. Acest workshop nu promovează o metodă sau un stil anume, el explorează diverse moduri de a scrie teatru prin intermediul jocurilor, câteva dintre ele bazate pe experienţa unor maeştri ai dramaturgiei. El nu urmăreşte în mod exclusiv nici stilul “avangardist” sau „postmodern”, dar nici pe cel “realist” sau „clasic”.
Prin modul în care e conceput să funcţioneze, workshop-ul de dramaturgie reprezintă o combinaţie de disciplină şi spirit ludic. A te antrena pentru a scrie teatru înseamnă a învăţa să fii deschis şi echilibrat.
Participanții se pot înscrie prin email la adresa marketing@teatrulbm.ro sau prin sms / whatsapp la 0751 776237.
Programul workshop-ului este următorul:
Luni /10 iunie: 16.00 – 17.30
Marți / 11 iunie: 15.30 – 17.00
Miercuri / 12 iunie: 16.00 – 17.30
Joi / 13 iunie: 16.00 – 17.30
Vineri / 14 iunie: 15.30 – 17.00
!!!Atenție!!! Locurile sunt limitate (max. 15 persoane), iar participanții sunt rugați să-și aducă caiet / laptop.
_______________
Radu MACRINICI a debutat ca autor dramatic în 1994, la Theatre de la Residence Palace din Bruxelles, cu piesa Bibliotecarul. Textul a fost reprezentat, în acelaşi an, la Teatrul „Renaud-Barrault” din Paris, la Teatrul Naţional „Maria Guerrero” din Madrid, la Compania „Teatral do Chiado” din Lisabona, la Teatrul Naţional din Târgu Mureş şi a apărut în volum, în două ediții, în limba franceză, la editura Ambedui din Bruxelles.
Piesele sale de teatru (Bibliotecarul, Evanghelia după Toma, Ping Body, Ocean Cafe, Danssolitude, Îngerul Electric, Ț(T)ara mea, Mama Lolita,, Alchimistul, Jack Lunetistul, Vorbitor, Țiganiada, Această poveste nu va fi spusă niciodată) au fost publicate în volum și montate la Teatrul ”Odeon” București, Teatrul ”Tineretului” Piatra Neamț, Teatrul Municipal Baia Mare, Teatrul Național Timișoara, Teatrul ”Regina Maria” Oradea, Teatrul ”Nottara” București, Teatrul ”Sică Alexandrescu” Brașov, Teatrul ”I.D.Sîrbu” Petroșani, Teatrul Maghiar Timișoara, Teatrul ”Act” București, Teatrul ”Andrei Mureșanu” Sfântu Gheorghe, Teatrul de Nord Satu Mare, Teatrul Național Târgu Mureș.
În anul 2006, piesa Îngerul electric a fost reprezentată la Piccolo Teatro din Milano, iar în 2021 la Teatrul Nova Scena din Bratislava.
A fost directorul Teatrului ”Andrei Mureșanu” din Sfântu Gheorghe, profesor de „creative writing” la masteranzii Universității din Braşov şi directorul Teatrului din Turn – Sighişoara, iar în prezent este managerul Teatrului Municipal Baia Mare. În anul 1992 a creat Festivalul ATELIER, cel mai vechi festival internaţional de teatru din România, cu ediții la Sfântu Gheorghe, Sighișoara, Satu Mare și Baia Mare, a inițiat Prima întâlnire a tinerilor teatrologi din România (Sfântu Gheorghe, 2013), dar și proiectul eXcentric dance team(s) international festival, cu o primă ediție în anul 2023, la Baia Mare.
Prezent în ”Enciclopedia Who’s Who”, în dicționarul ”Romanian Writers of the ‘80s & ‘90s”, în „Dicționarul Scriitorilor Români Contemporani”, în ”Dicționarul Biografic al Literaturii Române”, în volumul ”Teatrul Românesc în secolul XX”, în ”Istoria Dramaturgiei Române Contemporane” și în ”Istoria Literaturii Române. Dramaturgia”.
Ca dramaturg, a fost premiat de Hostage Production London, Ministerul Culturii, Uniunea Scriitorilor din România, Asociaţia Scriitorilor din Bucureşti. A câştigat de două ori Premiul pentru cea mai bună piesă a anului (în 1997 pentru piesa Ţ(T)ara mea şi în 2009 pentru Jack Lunetistul), premiu acordat de UNITER şi Casa Regală a României.
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2023/12/banner_visit_mm_square.png)
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2024/07/revosultion-residence-10-2.gif)
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2021/11/banner_2.jpg)
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2022/12/bani-1-80x80.jpg)
ECONOMIC – Investiţiile străine directe au crescut cu peste 35%, în primele cinci luni din 2024
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2024/07/zelenski-80x80.jpg)
RĂZBOI – Zelenski şi-a stabilit ca obiectiv schiţarea unui nou plan de pace până în noiembrie
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2022/06/examen-80x80.jpg)
ÎN MARAMUREȘ – Învățământul devine atractiv datorită salariilor
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2024/04/militar-armata-80x80.jpg)
LEGE PROMULGATĂ – Contract de opt ani cu MApN, pentru cei care doresc să devină cadre militare
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2024/07/deputat-florin-alexe-80x80.jpg)
PARLAMENT – Deputatul Florin Alexe despre problema urșilor: ”Situația este inacceptabilă”
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2022/06/Spitalul-Municipal-Sighetu-Marmatiei-80x80.jpg)
SPITALUL MUNICIPAL SIGHETU MARMAȚIEI – Programări online pentru consultații
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2021/12/Ovidiu-Cojocaru-1-80x80.jpg)
A REFUZAT PRELUNGIREA CONTRACTULUI – CSM Știința Baia Mare și-a pierdut căpitanul
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2022/05/Zambete-in-Prier-80x80.jpg)
VIȘEU DE SUS – 20 de ani de umor
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2022/06/Alexandru-Koller-80x80.jpg)
ALEXANDRU KOLLER – „Sper ca această promovare să fie un prim pas în drumul spre prima divizie, acolo este locul fotbalului băimărean”
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2022/05/Tanjaua-Hotenarilor-2-80x80.jpg)
OCNA ȘUGATAG – A avut loc o nouă ediție a evenimenului “Tânjaua Hotenarilor”
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2022/08/Ioan-Stefan-Gherghel-80x80.jpg)
ÎNOT MASTERS – Băimăreanul Ioan Ștefan Gherghel, campion european la 100 m fluture
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2022/06/David-Popovici-80x80.jpg)
CM ÎNOT – David Popovici, nou record mondial de juniori la 200 m liber
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2021/11/sala-de-clasa-80x80.jpg)
SCHIMBĂRI ÎN EDUCAȚIE – Fără teze obligatorii și medii semestriale
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2022/03/Lucas-Tohatan-4-80x80.jpg)
VIDEO – Băimăreanul Lucas Tohătan (BC CSU Sibiu), decisiv în victoria cu „U” BT Cluj
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2022/03/refugiati-Ucraina-11-80x80.jpg)
R. STAUDER (prefect Maramureș) – „Împreună cu structurile MAI monitorizăm activitățile care implică siguranța cetățenilor veniți din țara vecină” (VIDEO)
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2021/11/Webp.net-gifmaker-330x330-1.gif)
![](https://24news.ro/wp-content/uploads/2022/01/WhatsApp-Image-2022-01-28-at-16.15.16.jpeg)
Actualitate
- SANATATE2 ani in urma
SPITALUL MUNICIPAL SIGHETU MARMAȚIEI – Programări online pentru consultații
- SPORT2 ani in urma
A REFUZAT PRELUNGIREA CONTRACTULUI – CSM Știința Baia Mare și-a pierdut căpitanul
- ACTUALITATE2 ani in urma
VIȘEU DE SUS – 20 de ani de umor
- SPORT2 ani in urma
ALEXANDRU KOLLER – „Sper ca această promovare să fie un prim pas în drumul spre prima divizie, acolo este locul fotbalului băimărean”
- ACTUALITATE2 ani in urma
OCNA ȘUGATAG – A avut loc o nouă ediție a evenimenului “Tânjaua Hotenarilor”
- ACTUALITATE2 ani in urma
1 MAI – Ziua internațională a muncii
- SPORT2 ani in urma
LA FINAL DE CONTRACT – C. Danciu (antrenor CS Minaur): „Eu mi-am realizat obiectivul, aș vrea să continui”
- ACTUALITATE2 ani in urma
CINEMATOGRAFIE – Festivalul de Film de la Cannes: Nume mari şi producţii de răsunet, la cea de-a 75-a ediţie