BALON DE OXIGEN – CS Minaur învinge Gloria Buzău după ce a ratat 7 aruncări de la 7 metri

Victorie importantă pentru CS Minaur în lupta pe care o duce de a nu ajunge la barajul pentru menținerea în Liga Florilor. Băimărencele au învins azi pe teren propriu, în etapa a 24-a, SCM Gloria Buzău dar realizarea obiectivului este încă pusă sub semnul întrebării și depinde de rezultatele care se vor înregistra în ultimele două runde ale campionatului.

Partida jucată în sala Lascăr Pană a fost una modestă, cu multe greșeli de ambele părți. După o primă repriză echilibrată, băimărencele au jucat mai bine în partea a doua a întâlnirii, în care au condus și la șapte goluri diferență (20-13, min. 41). Prin intervențiile sale, Amra Pandzic a fost cea care nu le-a lăsat pe adversare să revină în meci, iar în atac Pavlovic și Spugnini și-au făcut datoria.

Victoria gazdelor putea fi mult mai clară dacă nu ar fi ratat șapte (!) aruncări de la 7 metri. Toate au fost apărate, de pe linia porții, de Tea Pijevic, care a fost jucătoarea meciului.

CS Minaur Baia Mare – SCM Gloria Buzău 33-25 (20-15)

CS Minaur: Pandzic (15 intervenții, a apărat un 7m), Mihiș – Vukajlovic 0/1, Tănasie 1/2, Vujovic 1 (din 7m)/2, Ianăși 2 (1 din 7m)/4, Da Costa 4/7, L. Popescu 0/1, Țîrle, Cazanga 1 (din 7m)/3, Terciu 3/6, Lundback 3/7, Spugnini 5/6, Pavlovic 7/10. Antrenori Andrei Popescu, Daniel Apostu.

Gloria Buzău: Pijevic (21 intervenții, a apărat 7 de 7m) – Blazevic, Keita 4/8, Andrei, Ilyina 4/13, Zimny 0/2, Coman 2/2, Pal 3/7, Iuganu 4/4, Moroianu 4 (din 7m)/4, Petrovic 2/2, R. Nicolae 1/3. Antrenor Dan Anca.

Aruncări de la 7 metri: 10-5, transformate 3-4. Au ratat: Cazanga 2, Lundback, Spugnini, L. Popescu, Ianăși, Vujovic/Pal. Minute de eliminare: 14-10.