CE DE HANDBAL – Franţa şi Danemarca vor juca finala Campionatului European din Germania

Echipele Franței și Danemarcei se vor întâlni în finala Campionatului European de handbal masculin din Germania, EHF EURO 2024, după ce au câștigat semifinalele desfășurate vineri la Koln.

Franța, deținătoarea titlului olimpic, a reușit să învingă cu dramatism echipa Suediei, campioana continentală, cu scorul de 34-30 (17-11, 27-27), după prelungiri. „Les Bleus” au dominat prima repriză și au avut un avans de șase goluri la pauză, însă scandinavii au întors scorul și au fost aproape de calificarea în finală. Cu toate acestea, Elohim Prandi a reușit să marcheze incredibil în ultima secundă, dintr-o aruncare de la 9 metri, învingând portarul Andreas Palicka, coechipierul său de la Paris Saint-Germain, într-un plonjon lateral.

Echipa antrenată de Guillaume Gille a înclinat balanța în prelungiri și va lupta acum pentru al patrulea titlu european, după cele din 2006, 2010 și 2014.

Hugo Descat (fost la CS Dinamo București) a fost cel mai bun marcator al francezilor cu 8 goluri, Dika Mem a înscris 6, Nedim Remili 5, Yanis Lenne 4, Ludovic Fabregas 4, Elohim Prandi 3, Dylan Nahi 3 și Kentin Mahe 1.

Pentru nordici, Felix Claar a înscris 9 goluri, Hampus Wanne 5, Max Darj 5, Jim Gottfridsson 4, Jonathan Carlsbogard 3, Lukas Sandell 2, Albin Lagergren 1 și Eric Johansson 1. Andreas Palicka a avut 15 intervenții (31,25%).

În cea de-a doua semifinală, campioana mondială en titre, Danemarca, a învins Germania, echipa gazdă, cu 29-26 (12-14).

Gazdele au avut o primă repriză bună, dar danezii au revenit după pauză și au preluat controlul, desprinzându-se pe tabelă în ultimul sfert de oră.

Pentru învingători, Emil Jakobsen, Mikkel Hansen și Simon Bogetoft Pytlick au marcat câte 5 goluri, Simon Hald Jensen și Mathias Gidsel au înscris câte 4 goluri, iar Niclas Vest Kirkelokke a reușit 3 goluri, Magnus Landin Jacobsen 2 și Rasmus Lauge Schmidt 1.

Emil Nielsen a apărat 8 șuturi (42,11%), iar Niklas Landin Jacobsen a avut 5 intervenții (25%).

Golurile gazdelor au fost reușite de Renars Uscins 5, Juri Knorr 4, Johannes Golla, Rune Dahmke, Sebastian Heymann câte 3 goluri, Christoph Steinert, Julian Koester și Philipp Weber câte 2, iar Lukas Zerbe și Jannik Kohlbacher au marcat câte un gol fiecare. Andreas Wolff a încheiat cu 11 intervenții (28,95%).

Finala dintre Franța și Danemarca va avea loc duminică la ora 18:45, ora României, la fel și meciul pentru locul al treilea dintre Germania și Suedia la ora 16:00, ambele la Koln.