Connect with us

SPORT

CE DE POLO MASCULIN – România s-a calificat în sferturile Campionatului European din Croaţia

Publicat cu

pe

Echipa națională a României a reușit să se califice în sferturile de finală ale Campionatului European de polo pe apă masculin desfășurat în Croația, joi seara, după ce a învins echipa Georgiei cu un scor de 18-11 (5-1, 5-3, 3-2, 5-5) într-un meci de play-off desfășurat la Zagreb.

Tricolorii au obținut a cincea victorie consecutivă într-un mod categoric, cu golurile marcate de Vlad Georgescu (5), Silvian Colodrovschi (4), Andrei Neamțu (3), Levente Vancsik (2), David Belenyesi (2), Tudor Fulea și Francesco Iudean.

Pe partea cealaltă, pentru echipa Georgiei au punctat Dusan Vasic (3), Besarion Ahvlediani (2), Nika Șușiașvili (2), Ghiorghi Magrakvelidze (2), Valiko Dadvani și Andria Bitadze.

În sferturile de finală care vor avea loc vineri, România se va confrunta cu echipa Spaniei la Zagreb, începând cu ora 17:30. Celelalte meciuri din sferturile de finală includ duelurile dintre Ungaria și Serbia, Croația și Grecia, precum și Italia și Muntenegru.

La ediția anterioară a Campionatului European din 2022, România s-a clasat pe locul 10.