CE TINERET – România a pierdut și cu Elveția și a ratat calificarea în sferturile competiției

După înfrângerea suferită ieri cu Olanda (26-29), în Grupa A de la Campionat Mondial de handbal feminin tineret, care se desfășoară în Macedonia de Nord, România a pierdut și cu Elveția, în primul meci din Grupa principală 1.

După un debut bun de joc al României, Elveția a preluat inițiativa și se părea că va câștiga fără probleme. Tricolorele au revenit pe final de meci și au avut 22 de secunde pentru a egala, dar de două ori Diana Lixăndroiu nu a găsit dumul spre gol, ultima dată de la 9 metri în ultima secundă.

România va mai juca în această fază a competiției cu Egipt (luni, 24 iunie), dar a pierdut orica șansă de a se califica în sferturile de finală ale competiției.

Elveția – România 27-26 (15-12)

România: Cristea, Niță – Brândușa, Mihai 1/5, Maxim 2/3, Raicea 2/3, Maxim 3/5, Boiciuc 2/7, Lixăndroiu 5/10, Geamănu 1/1, Grigore 2/5, Drăgoescu 0/1, Romaniuc, Mohamed 6/7, Mezei 0/1, Florea 2/2, Irimia 2/2. Antrenori: Simona Maior-Pașca, Valentina Ardean-Elisei, Luminița Huțupan.

Alisia Boiciuc a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului.

În celălalt joc din Grupa principală 1, Olanda a învins Egiptul cu 20-17.

Clasament Grupa Principală 1: 1. Elveția 4p, 2. Olanda 4p, 3. România 0p, 4, Egipt 0p.