CE TINERET – România a surclasat Egiptul în ultimul meci din Grupa principală 1, dar victoria nu ajută cu nimic

Naționala de handbal feminin tineret a încheiat cu o victorie partidele din Grupa principală 1 a Campionatului Mondial din Macedonia de Nord. Din păcate succesul categoric cu Egipt nu are, practic, nicio importanță, deoarece calificarea în sferturi fusese ratată încă de ieri după înfrângerea cu Elveția (26-27).

Grupa principală 1

România  – Egipt 32-23 (16-7)

România: Niță (un gol), Cristea, Neagu – Brândușa, Mihai 4/6, Maxim 4/6, Raicea 1/1, Boiciuc 5/7, Lixăndroiu 1/3, Grigore 3/8, Drăgoescu 2/2, Danciu, Romaniuc 3/4, Mezei 1/2, Florea 3/3, Irimia 4/5. Antrenori: Simona Maior-Pașca, Valentina Ardean-Elisei, Luminița Huțupan.

Cea mai bună jucătoare a meciului: Irina Andreea Maxim

În celălalt joc din Grupa principală 1, Olanda a învins Elveția cu 31-29 (15-14).

Clasament Grupa Principală 1: 1. Olanda 6p, 2. Elveția 4p, 3. România 2p, 4, Egipt 0p.

Olanda și Elveția s-au calificat în sferturile de finală. România va juca în continuare în turneul pentru locurile 9-12.