Connect with us
Descarcă aplicația

SPORT

CM DE HANDBAL – Danemarca a câştigat derby-ul cu Germania, la Campionatul Mondial

Publicat cu

pe

Selecţionata Danemarcei a câştigat Grupa a treia principală, din care a făcut parte şi România, după ce s-a impus în derby-ul cu Germania, scor 30-28, luni, la Herning, la Campionatul Mondial de handbal feminin din Danemarca, Norvegia şi Suedia.

Emma Cecilie Uhrskov Friis a marcat 7 goluri pentru daneze, Anne Mette Hansen a înscris 6, iar Kristina Jorgensen a adăugat 5. De la învinse s-au remarcat Emily Bolk (5 goluri) şi Xenia Smits (4).

Muntenegru a obţinut ultimul bilet pentru sferturile de finală, deşi a fost învinsă de Suedia cu scorul de 32-25, profitând de înfrângerea suferită de Croaţia în faţa Ungariei (22-23). Croaţia a ratat o aruncare de la 7 metri cu 47 de secunde înainte de final prin Dejana Milosavljevic.

În sferturi, Danemarca va înfrunta Muntenegru, iar Suedia va primi replica Germaniei.