Connect with us
Descarcă aplicația

SPORT

COPA AMERICA – Uruguayul a eliminat Statele Unite şi s-a calificat în sferturile de finală

Publicat cu

pe

Selecționata Uruguayului s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de fotbal Copa America, după ce a învins naționala Statelor Unite, gazda competiției, cu scorul de 1-0, eliminând-o astfel din turneu.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Mathias Olivera în minutul 66, asigurând elevilor antrenorului Marcelo Bielsa primul loc în Grupa C, cu un total de 9 puncte.

Antrenorul „celeştilor”, supranumit „El Loco” Bielsa, nu a putut conduce echipa de pe bancă din cauza unei suspendări, fiind nevoit să urmărească partida din tribune.

Panama, cealaltă echipă calificată din această grupă, antrenată de danezul Thomas Christiansen, a învins Bolivia cu 3-1 și s-a clasat pe locul secund, cu 6 puncte, depășind Statele Unite, care au acumulat doar 3 puncte.