CRONICA ETAPEI 19 – Rocadă pe podium între Constanța și Minaur. Dinamo a câștigat derby-ul de tradiție cu Steaua

În urma meciurilor jucate în weekend, CSM Constanța a revenit pe locul 2 în Liga Zimbrilor, profitând de semieșecul înregistrat de Minaur la Turda. O mică surpriză s-a produs la Bacău, acolo unde gazdele au îmvins pe CSM București.

Rezultatele etapei 19:

CSM Constanța – CSM Vaslui 38-24 (16-14)

Oaspeții au ținut pasul cu gazdele doar în prima repriză, în meciul disputat în sala sporturilor din Medgidia. La CSM Constanța a debutat cu această ocazie în Liga Zimbrilor Ayar Murtaza (17 ani). Fiul lui Enis Murtaza a și reușit să marcheze un gol, transformând o aruncare de la 7 metri.

CSM Constanța: D. Vasile (7 intervenții, a apărat 2 de 7m, a marcat un gol), D. Rusu (2 intervenții) – G. Ștefan 2 goluri/2 aruncări, Nistor 0/2, Al. Andrei, Chikovani 1/2, A. Murtaza 1 (din 7m)/1, Raso, Drăgan 3/6, L. Caba, Nikolic, Stankovic 3 (1 din 7m)/5, Ravnic 6 (3 din 7m)/8, Komogorov 6/9, Susanu 5/5, Brasseleur 9/13. Antrenor George Buricea.

CSM Vaslui: Petrila (6 intervenții), Cioată (o intervenție) – Kobzii 1/1, Al. Ionescu 5/6, Cumpănici 2/4, A. Popa 4/4, Cîrchea 4/5, Păunică 0/1, Karamyshev 1/4, Husanu 0/1, Carali, Oancea, Acatrinei 7 (2 din 7m)/18, Chirtacu 0/1. Antrenor Bogdan Pralea.

Aruncări de la 7 metri: 7-5, transformate 5-2. Au ratat: Stankovic, Ravnic/Acatrinei 2, Karamyshev. Minute de eliminare: 8-6.

SCM Politehnica Timișoara – CSM Focșani 26-29 (13-14)

Seria rezultatelor bune obținute de Poli în ultima vreme a fost întreruptă de CSM Focșani în etapa a 19-a. Bănățenii au lăsat impresia că pot obține o nouă victorie până în minutul 47, când conduceau cu 22-21. Oaspeții au marcat însă de trei ori consecutiv și au întors soarta meciului. În urma acestui rezultat, CSM Focșani a urcat pe locul 5 și a egalat la puncte pe CSM București.

Politehnica Timișoara: D. Lazăr (3 intervenții), Pal (3 intervenții) – Păiuș, Mayo, Furak 0/1, R. Cîtu, Al. Moldovan, Trif 6/6, Sadoveac 9 (4 din 7m)/13, Marjanovic 4 (1 din 7m)/6, B. Szabo 0/2, Fenici 5/7, S. Ignat 1/2, Cristescu, Chira, Baican 1/2. Antrenor Mihai Rohozneanu.

CSM Focșani: Marocico (6 intervenții, a apărat 2 de 7m), Cloșcă (3 intervenții) – Ragea, Kritikos 3/6, Rață 1/1, Miroiu 2/5, Crnoglavac 7/9, Popovici, Hrimiuc 1/1, Mocanu, Marijanac 4 (3 din 7m)/4, Nuțu, Krstevski 1/1, Roșu 8/9 (1 din 7m), Eros, Makrishin 1/1. Antrenor Dalibor Cutura.

Aruncări de la 7 metri: 7-5, transformate 6-4. Au ratat: Marjanovic/Roșu. Minute de eliminare: 10-8.

HC Buzău – CSM Oradea 42-32 (19-14)

Așa cum era de așteptat, buzoienii n-au avut nicio emoție în fața ultimei clasate din Liga Zimbrilor, CSM Oradea. Partida a reprezentat pentru gazde un bun antrenament înaintea meciului de miercuri de la Baia Mare, cu Minaur.

HC Buzău: Tcaciuc (3 intervenții), B. Manole (2 intervenții), Crăciunescu – Dumitrana 6/6, Mane 3/4, Stroe 2/2, Mironescu 5/5, Juskenas 6 (5 din 7m)/7, Meduric, Bejinariu, Iordachi 1/2, Al. Popa, Mitrovic 2/2, Păunescu 1/1, Monteiro 9 (2 din 7m)/12, M. Anton 7/9. Antrenor Gabriel Armanu.

CSM Oradea: Țenghea (4 intervenții), Turturică – R. Gal, B. Munteanu 5/6, M. Kovacs 4 (1 din 7m)/7, A. Szazs 1/1, Turcu 7 (5 din 7m)/10, Djukic 3/3, Strachenko 0/1, Bora 1/1, Breban, Ivancenco 5/5, Aungurenci 1/3, Fărcaș, Boșca 5/5. Antrenor Cosmin Liberț.

Aruncări de la 7 metri: 8-7, transformate 7-6. Au ratat: Monteiro/Turcu. Minute de eliminare: 14-12.

AHC Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare 25-25 (11-13)

Așa cum au fost majoritatea duelurilor dintre cele două echipe din ultimii ani, jocul disputat în etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor a fost unul echilibrat, cu răsturnări de situație. În ultimul minut, ambele formații au avut șansa de tranșa victoria în favoarea lor. Mai întâi, Kotrc nu l-a putut învinge pe Popescu, dintr-un unghi foarte greu, iar la ultima fază a meciului, Fotache a blocat aruncarea lui Pințoiu.

Potaissa: Șelaru (7 intervenții, a apărat un 7m), Popescu (o intervenție) – Groff 1 gol/ 2 aruncări, A. Alexandru 2/2, Pințoiu 7/10, Totoi, Thalmaier 1/4, Dragas 0/1, Talas 1/1, Szoke 7 (1 din 7m)/9, R. Pavel, R. Lazăr 0/1, Veres, Vojvodic 1/4, Dumitriu 3/4, D. Pop 2 (1 din 7m)/2. Antrenor: Horațiu Gal.

Minaur: Terekhov (8 intervenții, a apărat un 7m, a marcat un gol), Buzogany (3 intervenții) – Buguleț 0/1, R. Nagy 3/5, Vujovic 10 (3 din 7m)/14, Căbuț 3 (1 din 7m)/6, Kotrc 4/7, Cip, Ratkovic, E. Pop, Vujic 1/1, Da Silva 0/1, Fotache 1/2, Mănescu 2/3. Antrenor: Alexandru Sabou.

Aruncări de la 7 metri: 3-5, transformate 2-4. Au ratat: Vojvodic/Kotrc. Minute de eliminare: 6-6.

CSM Bacău – CSM București 23-20 (14-12)

CSM Bacău a obținut o victorie foarte importantă în fața ocupantei locului 4, la capătul unui joc pe care l-a dominat în marea majoritate a meciului. CSM București este în evidentă scădere de formă, înregistrând al doilea eșec consecutiv.

CSM Bacău: Grigoraș (3 intervenții, a apărat 2 de 7m), Freiwald (5 intervenții), A. Cozma – M. Bujor 1/1, G. Bujor 2/3, Dospinescu 2/4, Coric 4/5, Costea, Serhel 2/6, Dobrincu 0/1, Esteki 7/14, Belchite, Brăescu, Ganchev 5/9, I. Stănescu. Antrenor: Sandu Iacob.

CSM București: Merlă (7 intervenții, a apărat 2 de 7m), Shymanskyi (4 intervenții), Botea 2/3, B. Voica, Dodică 4 (din 7m)/5, Rotaru 1/2, Mitu 0/1, Ioannou 3/6, Szasz 3/3, Nica 1 (din 7m)/2, Coconoiu, Ungureanu, Csepreghi 0/1, Onyejekwe 4/6, Bizău 2/3, Duță. Antrenor: Eliodor Voica.

Aruncări de la 7 metri: 2-7, transformate 0-5. Au ratat: Serhel, Esteki/Csepreghi, Nica. Minute de eliminare: 12-8.

CSM Odorheiu Secuiesc – CSU din Suceava 28-34 (17-18)

Sucevenii n-au lăsat loc de vreo surpriză în meciul de la Odorheiu Secuiesc, trecându-și în cont trei puncte prețioase. În urma acestei victorii, echipa moldoveană a făcut schimb de locuri cu Poli Timișoara, ocupând acum poziția a 10-a.

CSM Odorheiu Secuiesc: Varo (10 intervenții), Orban – Tăuțean 3/5, A. Dedu 6/11, Konya 0/2, Fekete 0/2, Komporaly 2/6, Ferenczi 1/3, Katona, Madrigal 1/3, Couveiro 3/4, E. Szasz 2/4, Csibi 1/1, Milosevic 6 (1 din 7m)/8, Fedila 0/3, Putnoky 3/4. Antrenor: Lorant Sipos.

CSU din Suceava Podovei (13 intervenții), D. Makaria, Simulescu – Tîrzioru 2/3, L. Ștefan 7/9, Zarițchi 2/3, Csog 3/3, C. Radu, Vizitiu 2/2, Loic 0/1, Bologa 1/2, Bruj, Stanciuc 5/5, Gavriloaia 9/13, Balazs 3/3, Kbilashvili 1/2.

Aruncări de la 7 metri: 3-1, transformate 1-0. Au ratat: Milosevic 2/Gavriloaia. Minute de eliminare: 10-10.

Dinamo București – Steaua București 31-28 (14-11)

Dinamo: Ghedbane (12 intervenții), Heidarirad, Bucătaru – Racoțea 1/2, Da Silva 4/6, Ghionea 6/8, Gurbindo 0/1, Negru 2/3, Al. Pascual 3 (2 din 7m)/3, Kukic 2/4, Kasparek 0/1, Kuduz 4/10, Humet 4/6, Akimenko 1/2, Militaru 1/1, Sorhaindo 3/4. Antrenor: Xavi Pascual.

Steaua: Iancu (16 intervenții), T. Stănescu – Mihalcea, Milosevic 0/2, Burlacu 2/5, Irimia 3/3, Y. Pop, Johannson 0/1, Georgescu, Tărîță 6 (3 din 7m)/9, Constantina 1/1, Șomlea, Mester, Șandru 9/13, Tinkir 6/8, Popovic 1/1. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Aruncări de la 7 metri: 5-5, transformate 2-3. Au ratat: Ghionea, Negru, Akimenko/Tărîță 2. Minute de eliminare: 4-6.

Derby-ul de tradiție al handbalului românesc nu prea și-a respectat statutul. Dinamo s-a impus fără emoții și fără să forțeze prea mult, mai clar decât o arată scorul. Așa cum s-a întâmplat și la ultimele meciuri dintre cele două mari rivale, doar galeria gazdelor a putut fi prezentă la joc. Până la urmă pare să fie o măsura potrivită pentru a evita incidentele dintre suporterii celor două mari rivale.

Clasament: 1. Dinamo 60p (20 jocuri), 2. CSM Constanța 44p (19j), 3. CS Minaur 43p (19j), 4. CSM București 36p (19j), 5. CSM Focșani 36p (19j), 6. Steaua 34p (19j), 7. Potaissa Turda 29p (19j), 8. CSM Bacău 26p (19j) , 9. HC Buzău 25p (19j), 10. CSU din Suceava 21p (19j), 11. Poli Timișoara 19p (19j), 12. CSM Vaslui 17p (19j), 13. CSM Odorheiu Secuiesc 3p (19j), 14. CSM Oradea 0p (20j).