Fotbal

CUPE EUROPENE – FCSB, în grupele Europa League. CFR Cluj a fost eliminată

România mai are o singură reprezentantă în actuala ediție a cupelor europene la fotbal după meciurile disputate aseară.

FCSB a ajuns în faza principală a competiției Europa League după o pauză de șapte ani, în urma victoriei cu 1-0 (0-0) obținută în Ghencea împotriva eechipei LASK Linz (Austria), după ce în tur a fost 0-0. Singurul gol al partidei a fost înscris de căpitanul Darius Olaru, în minutul 90+3, în urma unei acțiuni personale.

În continuare, FCSB va disputa opt partide, 4 acasă și 4 în deplasare, în grupa UEFA Europa League, într-un nou format, prima etapă urmând să se dispute pe 25-26 septembrie, în timp ce ultima va avea loc pe 30 ianuarie 2025. Tragerea la sorți pentru stabilirea adversarilor va avea loc azi, începând cu ora 14:00, la Monaco.

În schimb, CFR Cluj a fost eliminată din Conference League de formaţia cipriotă FC Pafos, care s-a impus cu scorul de 3-0 (2-0), pe Limassol Stadium din Limassol, în manşa secundă a play-off-ului. CFR a fost învinsă fără drept de apel, golurile fiind marcate de Jaja (28), David Goldar (31) şi Muamer Tankovic (49). În tur, clujenii câștigaseeră cu 1-0.