Connect with us
Descarcă aplicația

SPORT

DOAR UN PUNCT – CS Minaur scapă printre degete victoria cu Gloria Buzău, care se califică norocos în play-off

Publicat cu

pe

Cu spectrul retrogradării deasupra capului, CS Minaur avea nevoie de victorie în fața Gloriei Buzău, echipă venită la Baia Mare să câștige pentru a se califica în play-off. Din păcate băimărenii n-au reușit decât un rezultat de egalitate, deși victoria le-a fost la îndemână.

Revenit pe banca tehnică a băimărenilor, Vasile Miriuță a schimbat sistemul de joc în 1-3-5-2 și a adus mai multă agresivitate în teren. A fost până la urmă un meci de luptă, influențat negativ de starea deplorabilă a gazonului de pe stadionul „Viorel Mateianu”, dar cu destule ocazii de gol.

Cea mai mare oportunitate de a deschide scorul a primei reprize a fost ratată de Jarovic, în min. 41. Lansat în adâncime de Al. Stoian, atacantul băimărean l-a driblat pe portarul oaspeților, dar a șutat pe lângă poarta goală dintr-o poziție lateral stânga, din marginea careului de 16 metri. În prelungirile primei reprize bosniacul și-a folosit gabaritul (1,97m înălțime) și s-a revanșat marcând cu capul, din 6 metri, după centrarea lui Berisha.

CS Minaur putea închide jocul în min. 76, când Berisha, nemarcat, a trimis mingea cu capul, de la opt metri, exact în brațele portarului R. Stoian, după o centrare excelentă a lui Chinde. Imensaa ocazie a gazdelor s-a răzbunat trei minute mai târziu, când golgheterul buzoienilor Alexandru Boiciuc a înscris de la 9 metri, cu un șut plasat, după o învplmășeală în careul băimărean.

CS Minaur se trebuie să se mulțumească după acest meci cu un punct subțire și va juca în play-out, în timp ce Gloria obține o nesperată calificare în play-off, datorită jocului rezultatelor

CS Minaur Baia Mare – Gloria Buzău 1-1 (1-0). Au marcat Jarovic (45+3′)/Al. Boiciuc (79′)

CS Minaur: R. Avram – R. Lazăr, Al. Stoian, Mondragon (cpt.), Al. Iacob (D. Simion 64′), Dandea, Gneba, P. Ivanovici (Chitaș 82′), Chinde, Berisha (Potcoavă 90′), Jarovic. Rezerve: Băilă – Cin, D. Matei, Donca, Ciocan, Rotar. Antrenor: Vasile Miriuță

Gloria Buzău: R. Stoian – Oteliţă, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu – Gaitan (Trebotic 64′), A. Lopez (cpt.), Dudu (Al Boiciuc 46′), Dr. Lazăr, V. Angelov (Godwin 64′), Val. Alexandru (Pandele 90′). Rezerve: D. Rusu – Val. Munteanu, Marku, Greu, Șuteu. Antrenor: Adrian Mihalcea