DRUMUL SPRE LIGA 3 – Academica Recea, doar egal pe teren propriu cu Minerul Rodna în prima manșă a barajului

La capătul unui un joc cu multe ratări, Academica Recea a terminat la egalitate partida cu campioana județului Bistrița-Năsăud, Minerul Rodna, în turul barajului de promovare în Liga 3 la fotbal.

Academica Recea – Minerul Rodna 1-1 (1-0). Au marcat Daniel Groza (14) / Sadi Akari (74)

După o mare eroare a lui Dombradi, care nu a fost speculată de oaspeți, Academica Recea a deschis scorul în min. 14 prin Groza, care a îndeplinit o simplă formalitate, de la 6 metri, după ce portarul oaspeților a respins greșit mingea șutată de Petran. Deși Academica a dominat în continuare jocul, a intrat la cabine cu avantaj minim, 1-0.

În repriza a doua Marco Petran a irosit două ocazii imense de la 8 metri, în minutele 61 și 68. La prima dintre ele a fost singur cu portarul, care era căzut pe gazon, iar la cea de-a doua a avut în față poarta goală. Așa cum se întâmplă deseori în fotbal ocaziile ratet se răzbună și Minerul Rodna a egalat în min. 74, prin rezerva Sadi Akari, care a șutat spectaculos din interiorul careului de 16 metru în vinclul porții apărate de Dombradi.

Promovarea se joacă sâmbăta viitoare în partida retur care se va juca la Rodna, de la ora 17.30.