EHF EUROPEAN LEAGUE – CS Minaur s-a calificat pentru a doua oară consecutiv în Final Four!

Bucurie mare făcută suporterilor băimăreni de fetele de la CS Minaur, care s-au calificat în Final Four-ul EHF European League, după ce au trecut în sferturi de Sola HK. Avantajul luat în meciul tur (40-32) a fost pus, însă, în mare pericol în prima repriză a meciului jucat la Stavanger. Băimărencele au pierdut multe mingi în atac, au ratat trei aruncări de la 7 metri, ambii portarii au apărat o minge și norvegiencele au intrat la pauză cu un avantaj amenințător de șase goluri.

Din fericire, după pauză au venit de la vestiare parcă alte echipe. Minaur s-a apărat excelent și portarii au început să prindă mingi. Laslo, Burlachenko, Lavko, Tănasie și Fujita au făcut legea în atac, iar Minaur a întors în zece minute rezultatul, preluând conducerea cu 18-17. De aici încolo lucrurile au fost foarte simple și meciul s-a încheiat cu un rezultat echitabil de egalitate.

Sola HK – CS Minaur Baia Mare 29-29 (16-10)

Sola HK: Froland (6 intervenții), Haug Lerstad, Fossum – Herrem 8, Deila 6 (1 din 7m), Sirum Novak 5, Seierstad 4, Knutsen 3, Magnussen 2, Gumestad 1, Huseboe, Wolff, Haugseng, Kristiansen, Barka, Holgersen. Antrenori: Steffen Stegavik și Kjetil Haland.

CS Minaur: Pandzic (4 intervenții), Enache (3) – Laslo 7 (1 din 7m), Burlachenko 6 (1 din 7m), Lavko 5 (2 din 7m), Tănasie 4, Fujita 4, Zych 1, Țîrle 1 (din 7m), Polocoșer 1, A. Popa, Severin, De Souza, Petruș, Kerekes. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu.

Au arbitrat: Miro Korja și Christopher Metsämäki (Finlanda).

Aruncări de la 7m: 3-8, transformate 1-5 (au ratat Deila, Herrem / Lavko, Laslo, De Souza).

foto Facebook CS Minaur

Alături de CS Minaur, s-au mai calificat în Final Four (13-15 mai, locație nestabilită deocamdată), Bietigheim (Germania), Viborg și Ikast (Danemarca).