EURO 2024 – Anglia, la un pas de eliminare. Spania a ajuns în sferturi. Programul de azi, 1 iulie

Campionatul European de fotbal și-a desemnat încă două sfertfinaliste, Anglia și Spania. Slovacia, adversara României din Grupa E, a fost la un pas de a ajunge în această fază a competiției, în dauna Angliei, dar Jude Bellingham a egalat în ultimul minut al prelungirilor din timpul regulamentar, cu o foarfecă spectaculoasă, iar în prelungiri, căpitanul Angliei, Karry Kane, a marcat golul calificării. Anglia va juca în sferturi contra Elveţiei.

Spania a câștigat clar cel de-al doilea meci disputat în optimile de finală, după ce Georgia a deschis surprinzător scorul. Spania va juca în sferturile de finală contra echipei gazdă, Germania.

Anglia – Slovacia 2-1 (0-1, 1-1), după prelungiri. Au marcat: Jude Bellingham (90+5), Harry Kane (91), respectiv Ivan Schranz (25).

Anglia: 1. Jordan Pickford – 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Marc Guehi, 3. Kieran Trippier (24. Cole Palmer, 66) – 26. Kobbie Mainoo (21. Eberechi Eze, 84), 4. Declan Rice – 7. Bukayo Saka, 10. Jude Bellingham (14. Ezri Konsa, 106), 11. Phil Foden (17. Ivan Toney, 90+4) – 9. Harry Kane (căpitan; 16. Conor Gallagher, 106). Selecţioner: Gareth Southgate.

Slovacia: 1. Martin Dubravka – 2. Peter Pekarik (10. Lubomir Tupta, 109), 3. Denis Vavro, 14. Milan Skriniar (căpitan), 16. David Hancko – 19. Juraj Kucka (21. Matus Bero, 81), 22. Stanislav Lobotka, 8. Ondrej Duda (11. Laszlo Benes, 81) – 26. Ivan Schranz (6. Norbert Gyomber, 90+3), 18. David Strelec (9. Robert Bozenik, 61), 17. Lukas Haraslin (7. Tomas Suslov, 61). Selecţioner: Francesco Calzona.

Spania – Georgia 4-1 (1-1). Au marcat: Rodri (39), Fabian Ruiz (51), Nico Williams (75), Dani Olmo (83), respectiv Robin Le Normand (18, autogol).

Spania: 23. Unai Simon – 2. Dani Carvajal (22. Jesus Navas, 81), 3. Robin Le Normand, 14. Aymeric Laporte, 24. Marc Cucurella (12. Alex Grimaldo, 66) – 20. Pedri (10. Dani Olmo, 52), 16. Rodri, 8. Fabian Ruiz (6. Mikel Merino, 82) – 19. Lamine Yamal, 7. Alvaro Morata (căpitan; 21. Mikel Oyarzabal, 67), 17. Nico Williams. Selecţioner: Luis de la Fuente.

Georgia: 25. Ghiorghi Mamardaşvili – 2. Otar Kakabadze, 15. Ghiorghi Gvelesiani (16. Nika Kvekveskiri, 79), 4. Guram Kaşia (căpitan), 3. Laşa Dvali, 14. Luka Locioşvili (21. Ghiorghi Ţitaişvili, 63) – 10. Ghiorghi Ceakvetadze (9. Zuriko Davitaşvili, 63), 17. Otar Kiteişvili (18. Sandro Altunaşvili, 41), 6. Ghiorghi Kocioraşvili – 22. Georges Mikautadze (8. Budu Zivzivadze, 79), 7. Hvicea Kvaraţhelia. Selecţioner: Willy Sagnol.