SPORT

EURO 2024 – Istvan Kovacs a arătat 20 (!) de cartonașe în meciul Turcia-Cehia

Publicat cu

pe

Arbitrul român Istvan Kovacs a doborât ieri recordul de cartonașe pentru un meci disputat la un turneu final de campionat mondial sau european.

Probabil, partida Turcia-Cehia (2-1) disputată aseară în Grupa F de la EURO 2024 a fost cea mai dificilă din cariera centralului din Carei, fiind extrem de tensionată și marcată de incidente după terminarea jocului.

Istvan Kovacs a arătat în acest meci nu mai puțin decât 20 de cartonașe, 2 roșii și 18 galbene, la capătul unei întâlniri decise în ultimul minut al prelungirilor (90+4), când Tosun a marcat golul victoriei pentru Turcia.

Precedentul record de cartonașe (18) era deținut de arbitrul spaniol Antonio Mateu Lahoz, la meciul Argentina – Olanda din sferturile Campionatului Mondial din 2022.