EURO 2024 – Spania și Franța, calificare dramatică în semifinale. Azi, 6 iulie se joacă ultimele două sferturi

Spania – Franța este prima semifinală de la EURO 2024, cele două echipe ajungând în această fază a competiției cu mari emoții.

În primul sfert de finală, Spania a eliminat țara gazdă Germania după prelungiri. Ibericii ar fi putut tranșa victoria în timpul regulamentar, dar jucătorul lui Bayer Leverkusen, Florian Wirz, a egalat în min. 89. Meciul se părea că se îndreaptă spre loviturile de departajare de la 11 metri, însă Mikel Merino nu a fost de acord reușind să înscrie cu o spectaculoasă lovitură de cap, cu un minut înaite de încheierea prelungirilor. Nemții reclamă neacordarea unui penalty, după ce Cucurella a atins mingea cu mâna în careu, în min. 106.

Meciul a fost ultimul pentru Toni Kroos, mijlocaşul german anunţându-şi încheierea carierei după EURO. Dani Carvajal, Alvaor Morata și Robin Le Normand (Spania) sunt suspendaţi (cumul de cartonaşe galbene) pentru semifinala cu Portugalia.

Cel de-al doilea sfert de finală, în care s-au întâlnit Franța și Portugalia, a fost extrem de echilibrat fiind decis la loviturile de la 11 metri, Joao Felix (Portugalia) fiind singurul care a ratat. Foarte probabil, a fost ultimul EURO pentru portughezii Cristiano Ronaldo și Pepe.

Spania – Germania 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri. Au marcat: Dani Olmo (52), Mikel Merino (119), respectiv Florian Wirtz (89).

Spania: 23. Unai Simon – 2. Dani Carvajal, 3. Robin Le Normand (4. Nacho, 46), 14. Aymeric Laporte, 24. Marc Cucurella – 16. Rodri, 8. Fabian Ruiz (9. Joselu, 102) – 19. Lamine Yamal (11. Ferran Torres, 63), 20. Pedri (10. Dani Olmo, 8), 17. Nico Williams (6. Mikel Merino, 80) – 7. Alvaro Morata (căpitan; 21. Mikel Oyarzabal, 80). Selecţioner: Luis de la Fuente.

Germania: 1. Manuel Neuer – 6. Joshua Kimmich, 2. Antonio Rudiger, 4. Jonathan Tah (13. Thomas Muller, 80), 3. David Raum (18. Maximilian Mittelstaedt, 57) – 25. Emre Can (23. Robert Andrich, 46), 8. Toni Kroos – 10. Jamal Musiala, 21. Ilkay Gundogan (căpitan; 9. Niclas Fullkrug, 57), 19. Leroy Sane (17. Florian Wirtz, 46) – 7. Kai Havertz (16. Waldemar Anton, 91). Selecţioner: Julian Nagelsmann.

Portugalia – Franţa 3-5 (0-0, 0-0, 0-0), după prelungiri și lovituri de departajare
Au executat loviturile de departajare: Ousmane Dembele 0-1 (gol), Cristiano Ronaldo 1-1 (gol), Youssouf Fofana 1-2 (gol), Bernardo Silva 2-2 (gol), Jules Kounde 2-3 (gol), Joao Felix 2-3 (ratare – bară), Bradley Barcola 2-4 (gol), Nuno Mendes 3-4 (gol), Theo Hernandez 3-5 (gol).

Portugalia: 22. Diogo Costa – 20. Joao Cancelo (2. Nelson Semedo, 74), 4. Ruben Dias, 3. Pepe, 19. Nuno Mendes – 8. Bruno Fernandes (26. Francisco Conceicao, 74), 6. Joao Palhinha (18. Ruben Neves, 90+2), 23. Vitinha (16. Matheus Nunes, 119) – 10. Bernardo Silva, 7. Cristiano Ronaldo (căpitan), 17. Rafael Leao (11. Joao Felix, 106). Selecţioner: Roberto Martinez.

Franţa: 16. Mike Maignan – 5. Jules Kounde, 4. Dayot Upamecano, 17. William Saliba, 22. Theo Hernandez – 13. Ngolo Kante, 8. Aurelien Tchouameni, 6. Eduardo Camavinga (19. Youssouf Fofana, 91) – 7. Antoine Griezmann (11. Ousmane Dembele, 67) – 12. Randal Kolo Muani (15. Marcus Thuram, 86), 10. Kylian Mbappe (căpitan; 25. Bradley Barcola, 106). Selecţioner: Didier Deschamps.

EURO 2024 sferturi de finală

Spania – Germania 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri
Portugalia – Franța 3-5 (0-0, 0-0, 0-0), după prelungiri și lovituri de departajare

Azi, 6 iulie

Anglia – Elveția, ora 19:00, Dusseldorf
Olanda – Turcia, ora 22:00, Berlin

În prima semifinală (9 iulie, ora 22) se vor întâlni Spania și Franța.

Semifinala a doua (10 iulie, ora 22) va aduce față în față învingătoarea din meciul Anglia – Elveția și câștigătoarea partideiOlanda – Turcia.

Finala va avea loc pe 14 iulie, pe Olympiastadion, din Berlin.