Connect with us
Descarcă aplicația

SPORT

FĂRĂ EMOȚII – CS Minaur învinge și în deplasare pe RK Vogosca și se califică în sferturile EHF European Cup

Publicat cu

pe

CS Minaur s-a calificat în sferturile de finală ale EHF European Cup, cu o dublă victorie obținută în fața echipei RK Vogosca (Bosnia Herțegovina). După succesul lejer obținut în prima manșă din optimi pe teren propriu, 36-26 (18-11), băimărenii s-au impus azi și în returul jucat în deplasare, la nouă goluri diferență. Golgheterul echipei a fost tânărul Vlad Pop, cu 6 goluri.

Chiar dacă a avut doar 13 jucători înscriși pe foaia de arbitraj, CS Minaur nu a lăsat nicio șansă adversarilor și își continuă drumul european în acest sezon.

RK Vogosca – CS Minaur Baia Mare 25-34 (10-15)

RK Vogosca: Mutapcic (2 intervenții), Trapara (11 intervenții, a apărat 2 de 7m) – Kadric 2/2, Djapo 4 (2 din 7m)/6, Rujanac 0/2, Tahirovic 1/4, Semic 7/11, Sestan 3/6, Buric 2/4, Barakovic 3/9, Zulfic, Omanovic 1/4, Kovac, Heric 2/3, Rujanac 0/2, Hadrovic. Antrenori: Fetah Kadric, Senad Skopaljak, Enid Tahirovic.

CS Minaur: Terekhov (9 intervenții), Al Khafadji (10 intervenție) – Nagy, Botea 1/2, Vujovic 5 (1 din 7m)/10, Cumpănici 5/6, Kotrc 5/8, Kozakevych 2 (din 7m)/2, V. Pop 6/7, E. Pop 5/7, Mollino Da Silva 0/6, Fotache 2/3, Ardelean 3/6. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș.

Au arbitrat: Emil Aghakishi și Ernest Aghakishi (Azerbaidjan). Delegat EHF: Boris Ivanovic (Serbia).
Aruncări de la 7 metri: 2-5, transformate 2-3. Au ratat: Vujovic, Mollino Da Silva. Minute de eliminare: 6-4.

Tragerea la sorți a partidelor din sferurile EHF European Cup va avea loc marți, 20 februarie, la Viena.