FOTBAL – Bayer Leverkusen rămâne invincibilă în Bundesliga; 2-1 cu Mainz 05, în etapa a 23-a

Bayer Leverkusen a menținut seria sa invincibilă în Bundesliga și în acest sezon, obținând cea de-a 19-a victorie vineri seara, într-un meci pe teren propriu împotriva echipei Mainz 05, cu scorul de 2-1, în deschiderea etapei a 23-a.

Pe stadionul BayArena, Granit Xhaka (în minutul 3) și Robert Andrich (în minutul 68) au reușit să marcheze golurile pentru echipa gazdă, în timp ce Dominik Kohr (în minutul 7) a înscris pentru oaspeți. Mainz 05 a încheiat meciul cu zece jucători pe teren, după ce Jessic Ngankam (în minutul 80) a primit cartonașul roșu.

Bayer Leverkusen este clar în fruntea clasamentului, având acum 61 de puncte, la o distanță de 11 puncte față de echipa a doua, campioana en-titre Bayern München. În schimb, Mainz ocupă penultimul loc în clasament, pe poziția a 17-a, cu doar 15 puncte, și are șanse minime de a se salva de la retrogradare.

Runda continuă cu alte meciuri programate sâmbătă și duminică.