FOTBAL – Columbia va înfrunta Argentina în finala turneului Copa America

Naționala Columbiei s-a calificat în finala turneului de fotbal Copa America, învingând echipa Uruguayului cu scorul de 1-0, miercuri seară, la Charlotte (Carolina de Nord).

Unicul gol al partidei a fost marcat de Jefferson Lerma în minutul 39. Columbienii au rămas în inferioritate numerică spre finalul primei reprize, după ce Daniel Munoz a primit al doilea cartonaș galben în minutul 45.

În ciuda faptului că au jucat cu un om în minus, columbienii au reușit să mențină avantajul până la final. Cea mai mare ocazie de gol a uruguayenilor a venit din partea atacantului Luis Suarez, care a lovit bara în minutul 67.

În finala programată pe 14 iulie, la Miami, Columbia va întâlni selecționata Argentinei, deținătoarea trofeului și campioana mondială en titre, care a învins Canada cu 2-0 în prima semifinală, disputată marți.

Argentina aspiră la al 16-lea său titlu în Copa America, un record, în timp ce Columbia speră să câștige al doilea său titlu continental, după cel obținut în 2001.