FOTBAL – Italia, Cehia şi Slovenia s-au calificat la EURO 2024

Italia, Cehia şi Slovenia s-au calificat la EURO 2024 la fotbal, după meciurile jucate luni, ultimele pentru ele în preliminarii.

Italia a obţinut punctul de care mai avea nevoie, 0-0 cu Ucraina, la Leverkusen. Cehia a învins Moldova cu 3-0, într-o partidă cu calificarea pe masă. David Doudera (14), Tomas Chory (72) şi Tomas Soucek (90) au marcat golurile, Moldova jucând aproape o repriză în zece oameni, după eliminarea lui Vladislav Baboglo (55). Slovenia a învins dramatic Kazahstanul, cu 2-1, în alt meci decisiv. Benjamin Sesko (41) a deschis scorul pentru gazde, Ramazan Orazov (48) a egalat după pauză, dar slovenii au reuşit pe final golul victoriei, prin Benjamin Verbic (86).

Până acum au obţinut calificarea la EURO 2024, care va avea loc în Germania (echipă calificată din oficiu), următoarele formaţii: Spania, Scoţia, Franţa, Olanda, Anglia, Italia, Belgia, Austria, Turcia, Ungaria, Serbia, Portugalia, Slovacia, Albania, Cehia, Danemarca, Slovenia, Elveţia şi România.