FOTBAL – Nigeria și Angola s-au calificat în sferturile de finală la Cupa Africii

Echipa națională de fotbal a Angolei a obținut cu ușurință calificarea în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni din Cote d’Ivoire, sâmbătă seara, după ce a învins echipa Namibiei cu scorul de 3-0 (2-0) în primul meci din optimi, desfășurat la Bouake.

Chiar dacă au jucat în inferioritate numerică începând cu minutul 17, când portarul Adilson Neblu a fost eliminat, angolezii au reușit să deschidă scorul. Gelson Dala (38, 42) și Agostinho Cristovao Mabululu (66) au înscris golurile care au asigurat calificarea Angolei în al treilea sfert de finală la Cupa Africii.

Namibia a terminat și ea meciul în zece jucători, după eliminarea lui Lubeni Haukongo în minutul 40.

Echipa națională de fotbal a Nigeriei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni, desfășurată în Cote d’Ivoire, după ce a învins echipa Camerunului cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă, la Abdijan.

”Super Vulturii”, conduși de antrenorul portughez Jose Peseiro, fost la Rapid, au obținut victoria prin dubla lui Ademola Lookman (36, 90).

În următoarea rundă, Nigeria va întâlni Angola, care a învins Namibia cu 3-0 într-un alt meci desfășurat sâmbătă.

Nigeria se poate mândri cu trei titluri de campioană a Africii, ultimul fiind câștigat în 2013.